Skip to main content

Pomorskie

30 pomorskich sołectw otrzyma wsparcie

Aktywne Sołectwo Pomorskie, inicjatywa mająca na celu wspieranie rozwoju lokalnej demokracji, kontynuuje swoją misję poprzez realizację projektów sprzyjających tworzeniu przestrzeni publicznych i umacnianiu więzi społecznych. W najnowszej edycji programu, wsparcie finansowe trafi do 30 miejscowości w całym regionie, co stanowi łączną kwotę przekraczającą 957 000 złotych.

Program obejmuje różnorodne projekty, których celem jest poprawa infrastruktury lokalnej oraz promowanie aktywności społecznej. Wśród wsparcia znajdują się m.in. budowa boisk, siłowni plenerowych, remonty świetlic wiejskich oraz tworzenie miejsc spotkań i integracji. Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas prezentacji uchwały przed radnymi podkreślił znaczenie tych inicjatyw, nazywając je "małymi, lecz istotnymi".

Aktualna edycja "Aktywnego Sołectwa" to już siódma odsłona programu, co dowodzi jego trwałego oddziaływania na lokalne społeczności. Po dokonaniu analizy 83 wniosków, komisja przyznała dofinansowanie dla 30 miejscowości: Sadłuki, Kętrzyno, Niezabyszewo, Ząbrowo, Miradowo, Rożental, Marynowy, Maszewo Lęborskie, Mortąg, Swornegacie, Miechucino, Giemlice, Karpiny, Łaszka, Morany, Bolesławowo, Gotlep, Banino, Sylczno, Brzezie, Budowo, Trzcińsk, Karsin, Starzyno, Mosiny, Żychce, Benowo, Rotmanka, Jeleńska Huta i Parszewo

Każda z wybranych miejscowości otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 20 000 złotych.

Historia "Aktywnego Sołectwa" jest imponująca - w poprzednich latach zrealizowano ponad 400 projektów, które zostały dofinansowane przez samorząd województwa pomorskiego kwotą 2,5 miliona złotych. Warto również podkreślić, że równie istotny udział w tych przedsięwzięciach miały lokalne gminy, które wniosły swoje wkłady w rozwój lokalnej infrastruktury i życia społecznego.

(r)

Pociągiem i autobusem na jednym bilecie

Już od 1 maja rusza nowa oferta, adresowana do tych wszystkich, którzy do tej pory kierowali się głównie względami finansowymi przy wyborze środka transportu, lecz niekoniecznie korzystnymi pod względem czasu podróży.

Teraz nadszedł czas na zmianę. Na wybranych trasach autobusowych będzie możliwe korzystanie z biletów miesięcznych obowiązujących w ramach kolejowej Taryfy Pomorskiej.

Te specjalne trasy będą obsługiwane na zlecenie samorządu województwa, co oznacza, że posiadając jeden bilet, będzie można podróżować zarówno pociągiem, jak i autobusem. Bilety miesięczne kolejowe z Taryfy Pomorskiej, obejmujące trasy Gdynia – Hel, Słupsk – Miastko oraz Chojnice – Kościerzyna (zarówno normalne, ulgowe zgodnie z ustawą, jak i handlowe o wartości 10% i 50%), będą ważne również w autobusach realizujących przewozy pasażerskie na zlecenie województwa pomorskiego.

Dotyczy to linii:

Gdynia – Hel (2 pary połączeń PKS Gdynia),

Słupsk – Miastko (10 par kursów PKS Bytów),

Chojnice – Kościerzyna (łącznie 10 par kursów obsługiwanych przez PKS Starogard Gdański i PKS Chojnice).

Szczegółowy rozkład jazdy będzie dostępny na stronach internetowych przewoźników autobusowych oraz Polregio.

(r)

Pierwsze pociągi współfinansowane z UE na pomorskich torach

We wtorek, 26 marca, odbył się specjalny przejazd testowy jednym z dwóch nowych pociągów. W podróży z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego, a następnie z powrotem, uczestniczyli m.in. najmłodsi pasażerowie, przedszkolaki z Gdańska, rowerzyści oraz osoby z niepełnosprawnościami.

W wydarzeniu wzięli udział również pomorscy samorządowcy, z marszałkiem województwa, Mieczysławem Strukiem. Dwa pierwsze nowoczesne pociągi zostały zakupione dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza.

Pociągi serii Impuls 31WE zbudowane przez firmę Newag z Nowego Sącza mają około 75 metrów długości, osiągają prędkość do 160 km/h i wyposażone są w klimatyzację, monitoring, Wi-Fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są również wyposażone w składane stoliki. W każdym składzie znajdują się dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Dodatkowo, w pojazdach zainstalowane są defibrylatory.

 

W najbliższych latach województwo pomorskie wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów kolejowych.

- W tym roku planujemy odebrać kolejne pojazdy, które znacznie przyczynią się do poprawy oferowanych usług przewozowych, a tym samym zwiększy się komfort podróży pasażerów - powiedział marszałek Struk przed odjazdem promocyjnego składu.

Do końca 2026 roku, dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa, dofinansowaniu unijnemu oraz środkom z KPO na pomorskich torach, pojawi się łącznie 45 nowych pociągów, w tym cztery hybrydowe. Zamówienie taborowe dla Pomorza jest jednym z największych tego typu kontraktów w kraju.

 

Źródło: UMWP, fot. Jacek Sowa/UMWP

 

 

30 sołectw pomorskich otrzyma wsparcie

Nowe przestrzenie integracyjne, place zabaw oraz tereny rekreacyjne są w drodze dzięki inicjatywie zwaną Aktywnym Sołectwem Pomorskim. Łącznie ponad 957 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na lokalne projekty, wspierając 30 miejscowości z całego regionu.

Uchwałę dotyczącą alokacji środków dla gmin radni podjęli podczas LXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 25 marca 2024 roku. Decyzja ta została jednogłośnie przyjęta przez radnych.

Czym jest Aktywne Sołectwo Pomorskie?

Celem tego programu jest wspieranie rozwoju lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Lokalne projekty, takie jak te, promują tworzenie przestrzeni publicznych oraz wzmacniają więzi społeczne. Jakie dokładnie projekty powstaną w ramach tego programu?

- To przede wszystkim boiska, siłownie na świeżym powietrzu, świetlice wiejskie czy miejsca spotkań i integracji. Projekty te mogą wydawać się niewielkie, ale mają ogromne znaczenie" – podkreślał Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego, prezentując uchwałę radnym. - Tegoroczna edycja „Aktywnego Sołectwa” to już siódma odsłona programu" – dodał.

Warto zauważyć, że w poprzednich latach zrealizowano ponad 400 projektów, które samorząd województwa pomorskiego dofinansował kwotą 2,5 miliona złotych. Drugie tyle stanowił wkład własny gmin.

Które miejscowości otrzymają dofinansowanie?

Po przeanalizowaniu 83 zgłoszeń, komisja zadecydowała o przyznaniu dofinansowania dla 30 miejscowości, w tym Sadłuki, Kętrzyno, Niezabyszewo, Ząbrowo, Miradowo, Rożental, Marynowy, Maszewo Lęborskie, Mortąg, Swornegacie, Miechucino, Giemlice, Karpiny, Łaszka, Morany, Bolesławowo, Gotlep, Banino, Sylczno, Brzezie, Budowo, Trzcińsk, Karsin, Starzyno, Mosiny, Żychce, Benowo, Rotmanka, Jeleńska Huta i Parszewo. Każda z nich otrzymała 20 tysięcy złotych. Jakie konkretnie inwestycje będą realizowane dzięki wsparciu samorządu województwa? W Baninie powstanie strefa relaksu, w Brzeziu siłownia zewnętrzna, a w Jeleńskiej Hucie modernizacja placu zabaw. W jednej z wsi pojawi się także plac do gry w petanque oraz szachy przestrzenne.

- Wszystkie te inwestycje łączy jedno – mają służyć mieszkańcom, ich integracji oraz wzmacnianiu lokalnych więzi" – podkreślał Sarnowski.

Kolejna edycja Aktywnego Sołectwa Pomorskiego już w przyszłym roku.

 

Źródło: Aleksander Olszak, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego