Skip to main content

Kolejna baza treningowa OSP na Pomorzu powstanie w Koleczkowie


04 kwietnia 2023
Kolejna baza treningowa OSP na Pomorzu powstanie w Koleczkowie

Samorząd województwa pomorskiego niedawno przyznał fundusze na kolejne centrum treningowo-szkoleniowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Tym razem, ścianka wspinaczkowa, równoważnia i tor przeszkód zostaną zbudowane w Koleczkowie, w gminie Szemud. Dofinansowanie w wysokości 500 tysięcy złotych pochodzi z programu Pomorskie dla Strażaków OSP.

Obecnie w województwie pomorskim działa 580 jednostek OSP, z kilkudziesięcioma tysiącami druhów i druhen. W 2022 roku wzięli oni udział w ponad 4 tysiącach akcji. Aby skutecznie ratować ludzkie życie i mienie, konieczne jest ciągłe doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji. W tym celu samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalny program, dzięki któremu będą powstawać centra szkoleniowe i treningowe dla strażaków ochotników.

Jednakże, centra te będą służyć nie tylko członkom OSP. Gminy będą mogły z nich korzystać do promocji sportu lub edukacji z zakresu bezpieczeństwa.

W centrum w Koleczkowie znajdzie się ścianka wspinaczkowa o wysokości 14 metrów. Będą tam również dwa tory wspinaczkowe z systemem samoasekuracji dla ćwiczących. Każde centrum będzie również wyposażone w dwa tory przeszkód: jeden dla młodzieżowych drużyn pożarniczych i drugi dla OSP, w którym znajdą się m.in. równoważnia, rura do czołgania oraz półtorametrowa ściana.

W Koleczkowie powstanie druga taka baza treningowa dla strażaków w regionie, pierwsza została wybudowana w Żukowie. Kolejna ma powstać w Pruszczu Gdańskim.

 

(r) Fot. Adam Kiedrowski