Skip to main content

Pierwsze pociągi współfinansowane z UE na pomorskich torach


27 marca 2024
Pierwsze pociągi współfinansowane z UE na pomorskich torach

We wtorek, 26 marca, odbył się specjalny przejazd testowy jednym z dwóch nowych pociągów. W podróży z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego, a następnie z powrotem, uczestniczyli m.in. najmłodsi pasażerowie, przedszkolaki z Gdańska, rowerzyści oraz osoby z niepełnosprawnościami.

W wydarzeniu wzięli udział również pomorscy samorządowcy, z marszałkiem województwa, Mieczysławem Strukiem. Dwa pierwsze nowoczesne pociągi zostały zakupione dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza.

Pociągi serii Impuls 31WE zbudowane przez firmę Newag z Nowego Sącza mają około 75 metrów długości, osiągają prędkość do 160 km/h i wyposażone są w klimatyzację, monitoring, Wi-Fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są również wyposażone w składane stoliki. W każdym składzie znajdują się dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Dodatkowo, w pojazdach zainstalowane są defibrylatory.

 

W najbliższych latach województwo pomorskie wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych zespołów trakcyjnych do obsługi przewozów kolejowych.

- W tym roku planujemy odebrać kolejne pojazdy, które znacznie przyczynią się do poprawy oferowanych usług przewozowych, a tym samym zwiększy się komfort podróży pasażerów - powiedział marszałek Struk przed odjazdem promocyjnego składu.

Do końca 2026 roku, dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa, dofinansowaniu unijnemu oraz środkom z KPO na pomorskich torach, pojawi się łącznie 45 nowych pociągów, w tym cztery hybrydowe. Zamówienie taborowe dla Pomorza jest jednym z największych tego typu kontraktów w kraju.

 

Źródło: UMWP, fot. Jacek Sowa/UMWP