Szpital św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski im. PCK otrzymają dodatkowe środki unijne na walkę z koronawirusem. Pieniądze zostaną przekazane przez samorząd województwa pomorskiego.

 

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska podpisali z prezesem zarządu spółki Szpitale Pomorskie Jolantą Sobierańską-Grendą aneks, dzięki któremu gdyńskie szpitale św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski im. PCK otrzymają dodatkowe środki unijne na walkę z COVID-19.

Dzięki dotacji dla szpitala św. Wincentego a Paulo zakupionych zostanie 17 łóżek, a w budynku szpitala wykonane zostaną prace budowlane. Utworzona zostanie zintegrowana izba przyjęć, przejmująca funkcje trzech izb przyjęć: ginekologicznej, internistycznej i ogólnej. W obu szpitalach zostanie wprowadzona technologia pozwalająca na zdalne diagnozowanie radiologiczne pacjentów. Pozwoli to personelowi medycznemu na wykonywanie pracy z różnych lokalizacji.

Oba szpitale już kolejny raz otrzymały środki z UE na walkę z koronawirusem. W trakcie pierwszej fali pandemii, w maju 2020 r., otrzymały 2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji. Następnie, w styczniu 2021 r. za ponad 7,1 mln zł zakupiono dla szpitali nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia zakażonych chorych. Łącznie z obecnie przekazaną kwotą szpitale w Gdyni otrzymały od początku pandemii 16,1 mln zł ze środków unijnych.

Do tej pory ze środków Unii Europejskiej będących w dyspozycji Zarządu Województwa Pomorskiego, na wsparcie szpitali w walce z COVID-19 (sprzęt, dostosowanie budynków, środki ochrony dla personelu medycznego) przekazanych zostało prawie 117 mln zł.

Dodatkowo Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył 51,5 mln zł na wsparcie pomorskich przedsiębiorców w formie pożyczek, m.in. na utrzymanie płynności finansowej w okresie pandemii, 48,5 mln zł na wsparcie pomorskich przedsiębiorców w formie dotacji, m.in. na cele inwestycyjne umożliwiające dostosowanie prowadzonej działalność do warunków zmienionych w wyniku pandemii oraz 91,3 mln zł na wsparcie osób, które w wyniku pandemii znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub utraciły zatrudnienie.

Łącznie Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył prawie 308,3 mln zł ze środków Unii Europejskiej na walkę z COVID-19. Fundusze europejskie pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

(r) Fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu/UMWP

comments

Województwo pomorskie