Trwa przyjmowanie zgłoszeń do plebiscytu Piękna Wieś Pomorska. To już 28. edycja konkursu, którego wyniki poznamy jesienią. A tymczasem każda zgłoszona wieś i zagroda, mają szansę powalczyć o tytuł tej najpiękniejszej.

 

Pod uwagę będzie brany między innymi wygląd zabudowań i terenów zielonych. Liczyć się będzie pielęgnowanie miejscowych tradycji, promowanie lokalnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Nagrody zostaną przyznane również najpiękniejszym zagrodom.

 

Najpiękniejsza pomorska wieś otrzyma 30 000 zł nagrody. Wygrana za zajęcie drugiego miejsca wynosi 20 000 zł, a trzeciego 10 000 zł. Z kolei za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Zagroda” zwycięzca otrzyma 5 000 zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 4 000 zł. a trzeciego 3 000 zł. W każdej kategorii oprócz miejsc na podium przyznane zostaną również trzy wyróżnienia. W pierwszej kategorii po 3 000 zł, a w drugiej po 1 000. zł. Łączna pula nagród wynosi 84 000 zł.

 

Konkurs podzielony jest na trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki. W każdym etapie komisja będzie wizytować zgłoszone do konkursu wsie i zagrody. Komisja, będzie oceniać przede wszystkim ogólny wygląd, troskę o stan środowiska, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców. Natomiast przy ocenie zagrody, komisja zwróci uwagę stan techniczny oraz ład i porządek, a także stan sanitarny posesji i jej wpływ na środowisko i pielęgnowanie tradycji danego miejsca. Wojewódzka Komisja Konkursowa musi dokonać oceny wsi i zagród do 15 września 2021 roku. Przypomnijmy, że w 2020 roku konkurs wygrała wieś Borzechowo w gminie Zblewo.

 

Dorota Patzer/UMWP

comments

Województwo pomorskie