Skip to main content

Pożegnaliśmy Wiesława Kozyrę, dziennikarza, redaktora, związanego z Pomorzem i ziemią kościerską


04 czerwca 2021
Pożegnaliśmy Wiesława Kozyrę, dziennikarza, redaktora, związanego z Pomorzem i ziemią kościerską
W środę, 26 maja zmarł Wiesław Kozyra, dziennikarz i redaktor. Miał 81 lat. W powiecie kościerskim znany z pracy w latach 90. w "Dzienniku Bałtyckim", a potem jako redaktor naczelny we własnym tygodniku "Kaszuby".
 
 
Wesoły i sympatyczny redaktor Wiesław Kozyra był autorem ogromnej ilości artykułów, reportaży i zdjęć w prasie lokalnej, regionalnej i krajowej.
 
 
Swoją życiową pasję - opisywanie świata - rozpoczął jako student Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Kierował oddziałem studenckiej gazety "Politechnik". To stamtąd wywodzą się późniejsi znani wybrzeżowi dziennikarze i redaktorzy. Wiesław Kozyra był jednym z nich. - Jeden drugiemu w akademiku sprawdzał przed drukiem czy tekst jest napisany prawidłowo po polsku, powstawały tam prawdziwe perełki językowe - wspominał kiedyś.
 
 
Pomimo wyższego wykształcenia technicznego, stał się zawodowym dziennikarzem, wspinając się po szczeblach redaktorskiej kariery. Pracował w "Tygodniku Morskim", piastował stanowisko sekretarza redakcji ogólnopolskiego miesięcznika "Problemy", zastępcy redaktora naczelnego tygodnika "Czas". W latach 80. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Wybrzeże". W latach 90. współpracował z "Dziennikiem Bałtyckim". W drugiej połowie lat 90. założył w Kościerzynie tygodnik "Kaszuby".
 
djembed
 
 
 
W Kościerzynie współpracował także z "Gazetą Kaszubską Nową" i "Nowym Pomorzem".
 
 
Był życzliwym i radosnym człowiekiem.
 
 
2 czerwca podczas ceremonii pogrzebowej na cmentarzu komunalnym w Sopocie żegnała go najbliższa rodzina i przyjaciele. W ostatniej drodze towarzyszyli mu koledzy ze studenckiego "Politechnika"
 
 
 
(ak) Fot. Adam Kiedrowski
 

Zobacz również