Skip to main content

5 pożarów w ciągu pięciu dni. Jest susza i wzrasta zagrożenie


09 maja 2023
5 pożarów w ciągu pięciu dni. Jest susza i wzrasta zagrożenie

Brak opadów deszczu powoduje, że w powiecie kościerskim, szczególnie w lasach, jest bardzo sucho. Niestety, wraz z suszą wzrasta zagrożenie pożarowe.

 

W ciągu minionych kilku dni strażacy zawodowi oraz ochotnicy gasili 5 pożarów traw i poszycia leśnego.

 

3 maja wybuchł pożar w Nowym Barkoczynie (gmina Nowa Karczma). Palącą się trawę gasili strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kościerzynie i z OSP Nowa Karczma. Tego samego dnia doszło do pożaru lasu we Wdzydzach Tucholskich. Tam interweniowały jednostki JRG Kościerzyna, OSP Wdzydze Tucholskie, OSP Karsin, OSP Wiele i OSP Konarzyny.

 

4 maja paliła się trawa w Kościerzynie. Gasili ją strażacy zawodowi z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. 6 maja paliło się poszycie leśne w Gostomiu (gmina Kościerzyna). W akcji gaśniczej wzięły udział OSP Gostomie, JRG Kościerzyna, OSP Korne i OSP Skorzewo. 7 maja (niedziela) doszło do pożaru w Słupinku (gmina Dziemiany). Pożar gasiły OSP Dziemiany i OSP Piechowice.

Również w niedzielę strażacy gasili pożar w Kościerzynie. Piszemy o tym w artykule Pożar na złomowcu w Kościerzynie.

 

Jak podkreśla oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, mł. kpt. Mateusz Szmaglik, podczas obecnej suszy bardzo łatwo o pożar, nie tylko związany z nieostrożnością, ale także przypadkowy, np. przez pojawiające się iskry wskutek zetknięcia się linii energetycznych podczas wiatru. Dlatego strażacy apelują o szczególną ostrożność.

 

(ak)