Skip to main content

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie obchodzi 25-lecie


02 kwietnia 2024
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie obchodzi 25-lecie

25 lat temu oficjalnie uruchomiono Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Z tej okazji w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego odbyła się uroczysta gala.

W marcu 1999 roku uruchomiono pierwsze komórki organizacyjne szpitala, a były to oddział wewnętrzny, chirurgiczny, dziecięcy, ginekologiczno - położniczy, noworodkowy, szpitalny oddział ratunkowy oraz zakłady patomorfologii z prosektorium, diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii, diagnostyki obrazowej, endoskopii i stacji dializ.

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk składa życzenia i wręcza pamiątki prezesowi Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Marzenie Mrozek i wiceprezesowi Mariuszowi Hulińskiemu.

 

W 2008 roku kościerski szpital został połączony ze szpitalem w Dzierżążnie. Od tej pory obie placówki funkcjonują pod jedną nazwą i w dwóch lokalizacjach. Od początku przez 14 lat szpital  funkcjonował organizacyjnie jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, a w 2013 roku stał się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przez długie lata szpital walczył z ogromnymi problemami finansowymi. Jego zadłużenie urosło do ponad 100 mln zł, jednak w latach 2013 - 2017 samorząd Województwa Pomorskiego, właściciel 100 % udziałów w spółce, placówkę oddłużył. Obecnie Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. posiada kapitał zakładowy w wysokości 110 mln zł, a wartość majątku to ponad 241 mln zł.

O tym, że szpital w Kościerzynie jest specjalistyczny nie tylko z nazwy świadczą liczby za miniony, 2023 rok. Ponad 21 tysięcy hospitalizacji, 86 tysięcy specjalistycznych porad ambulatoryjnych, 10 tysięcy zabiegów operacyjnych a 44 tysiące osób przewinęło się przez szpitalny oddział ratunkowy.

Dziś Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. to 23 oddziały szpitalne i 432 łóżka (w oddziale w Dzierżążnie 271). To jeden z największych pracodawców w powiecie kościerskim. Zatrudnia około 1500 osób, w tym 1300 na etatach.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski