Skip to main content

Pomóż Monice i jej rodzinie. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku


22 marca 2024
Pomóż Monice i jej rodzinie. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku

W niedzielę, 24 marca w Starej Kiszewie będzie można pomóc chorej na białaczkę Monice, mieszkance Wysina. Jej rodzina, przyjaciele, znajomi oraz Fundacja DKMS rozpoczęli akcję poszukiwania potencjalnego dawcy szpiku kostnego.

 

Monika z Wysina najszczęśliwsze chwile wiąże z rodziną. Zaczęło się od pierwszej randki z jej kochanym, teraz już mężem, podczas której opowiadali sobie różne historie i snuli plany na przyszłość. Od początku wiedzieli, że chcą wspólnie budować rodzinę. 8 lat temu przyszła na świat pierwsza córka, Ania, a 5 lat niełatwych starań o drugie dziecko - Laurę.
Wydawało się, że teraz wszystko będzie idealnie, jednak los miał inne plany.

- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia usłyszałam wyrok - białaczka - mówi Monika. - Zamiast spędzać czas z rodziną musiałam przenieść się na szpitalny oddział i poddać leczeniu. Już teraz wiem, że do pełnego wyzdrowienia potrzebuję przeszczepienia szpiku, a nikt w mojej rodzinie nie jest ze mną zgodny - dodaje. - Potrzebuję dawcy niespokrewnionego! Może to właśnie Ty uratujesz mi życie? - prosi na naszych łamach Monika.

Akcję przeprowadza doświadczona Fundacja DKMS

Szukanie Dawcy

Aż co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie.

Co to jest szpik kostny? Czym są komórki macierzyste?

Chociaż powszechnie używamy pojęcia dawca szpiku, to jednak bardziej precyzyjnym określeniem jest dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.

Jakie badania przechodzi dawca szpiku?

Po rozmowie umówimy Cię na wizytę w przychodni w celu pobrania krwi. Zbadamy ją pod kątem wirusologicznym a także jeszcze raz potwierdzimy twoją zgodność z pacjentem. 

Jak wybiera się metodę pobrania szpiku?

Istnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych: z krwi obwodowej (90 %) oraz z talerza kości biodrowej (10 %).

Przed pobraniem

W trakcie przygotowywania do pobrania komórek macierzystych będziemy z Tobą na każdym etapie, udzielając porad i pomocy.

 

Rejestracja dawców odbędzie się:

  • niedziela, 24 marca, godz. 10:00 - 16:00, OSP Stara Kiszewa, ul. Ogrodowa 1A
  • sobota, 27 kwietnia, godz. 10:00 - 20:00, Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Marcina w Starej Kiszewie, ul. Tysiąclecia 28

 

(r)