Skip to main content

Niech chwała ma swoją nagrodę


09 kwietnia 2015
Niech chwała ma swoją nagrodę

Coroczną nagrodę Sint Sua Praemia Laudi (Niech Chwała Ma Swoją Nagrodę) przyznał wojewoda pomorski, Ryszard Stachurski. Laudacja i uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w Sopockim Belwederku.

Wojewoda przyznaje nagrody Sint Sua Praemia Laudi za promowanie i działania na rzecz regionu. W tym roku otrzymali je ks. Jan Adam Kaczkowski (kategoria: Sprawy społeczne), Port Gdańsk oraz Port Gdynia (kategoria: Gospodarka), Anita Włodarczyk i Krzysztof Kaliszewski (kategoria: Sport) oraz Maciej Kosycarz (kategoria: Kultura).
Laureaci otrzymali medal wykonany przez Mennicę Polską S.A. i upominek – zegar w obudowie wykonanej z czternastowiecznego drewna. Pochodzi ono z tzw. ław mięsnych, które znajdowały się przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku.

W minionych latach laureatami zostali m.in. Grażyna Łobaszewska, Adam Korol, Zenon Ziaja, Jan Mioduski, Przemysław Dyakowski.

LAUREACI:

Laureat Sint Sua Praemia Laudi za 2014 rok w kategorii Sprawy społeczne

Ksiądz Jan Adam Kaczkowski
Doktor nauk teologicznych, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W 2004 był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. W latach 2007–2009 koordynował prace budowy Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, a w 2009 został jego dyrektorem i prezesem zarządu. Utworzył program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej. Prowadził wykłady i warsztaty z tematyki hospicyjnej. Organizował warsztaty z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa pod nazwą Areopag Etyczny. W wolontariat hospicyjny angażował tzw. trudną młodzież i osoby skazane. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał tytuł honorowego obywatela Pucka, został wyróżniony medalem „Curate Infirmos” przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, w roku 2014 został laureatem Nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici - przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Jego program zaangażowania w wolontariat hospicyjny trudnej młodzieży i osób skazanych został uznany za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzony przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości. Od lat zmaga się z chorobą nowotworową.

Laudację wygłosiła Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

 

Laureaci Sint Sua Praemia Laudi za 2014 rok w kategorii Gospodarka

Port Gdańsk – w roku 2014 roku przeładowano tu ok. 32,3 mln ton towarów. Wymierne czynniki tego sukcesu to blisko 40 - procentowy wzrost przeładunku towarów z grupy "inne masowe", ponad 13 -procentowy wzrost przeładunku paliw, blisko 10 - procentowy wyższy wynik w zakresie przeładunku zbóż i prawie 7 - procentowe wyższe przeładunki drobnicowe. Rok 2014 przejdzie również do historii także w zakresie przeładunku kontenerów (udało się przekroczyć po raz pierwszy liczbę 1,2 mln TEU ). Na czele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA stoi Dorota Raben.

Port Gdynia – rok 2014 zakończył zyskiem netto w wysokości 110 milionów  złotych. Obroty ładunkowe wzrosły o blisko 10 procent osiągając rekordowe 19,4 miliona ton. Największe wzrosty zanotowano w grupie drobnicy osiągając prawie 15- procentowy przyrost, ponad 30 - procentowy wzrost nastąpił w grupie zbóż. Rekord padł też w przeładunkach ropy i przetworów naftowych. Na czele Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA stoi Janusz Jarosiński.

Laudację wygłosił Zbigniew Canowiecki, prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”.

 

Laureaci Sint Sua Praemia Laudi za 2014 rok w kategorii Sport

Anita Włodarczyk -  z urodzenia rawiczanka, z zawodu mistrzyni sportowa. Zaczynała od żużla na rowerach, potem był czwórbój, następnie rzut dyskiem i wreszcie w 2002 roku chwyciła za młot. W 2006 roku zdobyła pierwszy medal. Kolejne lata to kolejne wygrane: na mistrzostwach (mistrzyni świata z 2009 r., wicemistrzyni z 2013r., dwukrotna złota medalistka z 2012 i 2014r. i brązowa z 2010r.). Największy dotychczasowy jej sukces to zdobycie srebrnego medalu na olimpiadzie w Londynie (2012r.).  Podczas zwycięskich mistrzostw świata w Berlinie w sierpniu 2009 r., wynikiem 77, 96 ustanowiła rekord świata. Rok później poprawiła wynik uzyskując 78,30, a w sierpniu ubiegłego roku w Berlinie po raz trzeci poprawiła rekord świata, uzyskując 79,58! Nic dziwnego, że najsłynniejszy amerykański miesięcznik lekkoatletyczny - Track & Field News okrzyknął Anitę Włodarczyk najlepszą lekkoatletką 2014 roku. Przed nią to wyróżnienie w Polsce otrzymała jedynie Irena Szewińska. Młociarska ma powody do zadowolenia. Oprócz pobicia rekordu, zdobyła tytuł mistrzyni Europy w Zurychu, wygrała klasyfikację IAAF Hammer Throw Challenge (coroczny cykl zawodów organizowany od 2010 przez IAAF; klasyfikację cyklu stanowi suma trzech najlepszych wyników w sezonie, uzyskanych przez jednego zawodnika) i Puchar Interkontynentalny w Marrakeszu.

Trenuje w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie.

Krzysztof  Kaliszewski – młociarz i trener Anity Włodarczyk. Był zawodnikiem Skry Warszawa. Dziesięć razy trafiał do czołowej szóstki najlepszych młociarzy w kraju. Po zakończeniu sportowej kariery podjął się pracy trenera. Pracował z Szymonem Ziółkowskim (srebrny medal mistrzostw świata) a od 2009r. opiekuje się Anitą Włodarczyk.

Wyczynowy sport porównuje do zakonu o surowej regule, ale potrafi wzruszyć się do łez.

Laudację wygłosił Kajetan Broniewski, wioślarz, olimpijczyk, aktualnie ekspert w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Laureat Sint Sua Praemia Laudi za 2014 rok w kategorii Kultura

Maciej Kosycarz, fotoreporter związany z Pomorzem. Syn Zbigniewa, fotoreportera dokumentującego historię regionu. Maciej kontynuuje misję ojca. Wydaje corocznie kolejne albumy z cyklu "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia", zawierające fotografie Gdańska i regionu wykonane przez ojca i syna od 1945 do czasów współczesnych. W 2010 otrzymał tytuł Gdańszczanina Roku. Prowadzi własną Agencję Kosycarz Foto Press.

Laudację wygłosił Mieczysław Abramowicz, pisarz, historyk i reżyser teatralny.