Skip to main content

Zniknęła historyczna tablica z zabytkowego budynku


08 sierpnia 2023
Zniknęła historyczna tablica z zabytkowego budynku

Podczas remontu zabytkowego budynku zniknęła pamiątkowa tablica. Postanowiliśmy dowiedzieć się co się z nią stało.

 

Dom Kaszubski zwany "Bazarem" przy obecnej ulicy 8 Marca w Kościerzynie to miejsce dla historii Kościerzyny szczególne. Tu przed I wojną światową mieściła się redakcja "Gryfa" czasopisma założonego przez Aleksandra Majkowskiego, autora kaszubskiej epopei Żëcé i przigòdë Remùsa (Życie i przygody Remusa). To tu na ziemi kościerskiej wykuwały się zręby kaszubskiej tożsamości, działało Towarzystwo Młodokaszubskie.

 

 

To tu, pół wieku później, w 1972 roku Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie zawiesiło tablicę pamiątkową. Jej treść brzmi:

" W tym budynku z inicjatywy A. Majkowskiego został założony w 1910 roku Dom Kaszubski zwany "Bazarem"
W latach 1910 - 1919 mieściła się tu redakcja zasłużonego czasopisma "Gryf"

Społeczeństwo Miasta Kościerzyny
Lipiec 1976 "

 

Mija 47 lat lat od upamiętnienia tego miejsca i w sierpniu 2023 roku tablica znika podczas remontu elewacji.

 

Dzwonimy do konserwatora zabytków powiatu kościerskiego, który ma pieczę nad historycznym budynkiem. Konserwator Iwona Gołembiowska przyznaje, że wyraziła zgodę na remont elewacji, ale o losie tablicy nic nie wie. Wiadomo tylko, że w pozwoleniu nie było słowa o tym pamiątkowym obiekcie. Przy okazji przypomnieliśmy, że informowaliśmy konserwatora, iż przez wiele lat przy tablicy wisiała nielegalnie reklama oszpecająca to miejsce.

 

Przez lata budynek niszczał, a na elewacji oprócz reklamy pojawiły się różne bohomazy. Obecnie dom słusznie doczeka się termomodernizacji.

 

Budynek należy do gminy miejskiej i pośrednio gmina miejska poprzez Kościerskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego prowadzi remont elewacji. Zadzwoniliśmy do KTBS, gdzie poinformowano nas, że rzeczywiście tablica została zdemontowana. Prezes Wojciech Spiczak Brzeziński zadeklarował, że po remoncie tablica znajdzie swoje miejsce na historycznym budynku.

 

O całej sprawie poinformowaliśmy dyrektora Muzeum Ziemi Kościerskiej Krzysztofa Jażdżewskiego i prezesa Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Oddział w Kościerzynie, Beatę  Jankowską. Oboje zadeklarowali swoje zaangażowanie w przywrócenie historycznej tablicy.

 

W poniedziałek, 7 sierpnia na nasz numer redakcyjny zadzwonił zastępca burmistrza Kościerzyny, Tomasz Nadolny i uspokajał, że nie ma żadnej sprawy, ponieważ zgodnie z planem tablica zostanie zawieszona po remoncie elewacji w tym samym miejscu.

 

Tekst i fot. Adam Kiedrowski