Skip to main content

Kościerzyna. Powiatowe obchody Święta Niepodległości 2022


11 listopada 2022
Kościerzyna. Powiatowe obchody Święta Niepodległości 2022

Setki mieszkańców ziemi kościerskiej wzięły udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

 

 

104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości zgromadziła o godz. 12.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego mieszkańców Kościerzyny, przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Kościerskiego, Miasta Kościerzyna, Gminy Kościerzyna oraz instytucji i organizacji działających na terenie powiatu. Zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy, po czym wszystkich przywitał proboszcz parafii, ks. Ryszard Bała, który również wygłosił homilię z okazji Święta Niepodległości.

 

djembed

 

 

 Po mszy intencji Ojczyzny i odśpiewaniu pieśni "Boże coś Polskę" uformował się korowód, który prowadzony przez Orkiestrę Dętą "Begama" oraz policyjny radiowóz przemaszerował przez ulicę Świętojańską, Rynkiem, Gdańską na ul. Dworcową. Tam, przy pomnikach Nieznanego Żołnierza oraz Chrystusa Króla, po odśpiewaniu hymnu narodowego i wystąpieniu okolicznościowym starosty Alicji Żurawskiej delegacje składały wiązanki kwiatów.

 

 

Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców pojawiła się delegacja dzieci z Ukrainy, które u boku dyrektora Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie Wiesława Baryły, włączyły się (z flagą swojego, objętego wojną, kraju) w polskie święto Niepodległości. 

 

Po uroczystych obchodach rozpoczęło się Strzelanie o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego (organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie) oraz piętnasty już Rajd Niepodległości (o tym w kolejnym materiale).

 

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski