Skip to main content

Policjanci w kierunku militaryzacji


18 października 2022
Policjanci w kierunku militaryzacji

16 października na terenie Komisariatu Policji II w Gdańsku oraz w Komendzie Miejskiej w Gdyni odbyły się ćwiczenia obronne „Egida-22", związane z powołaniem rezerwy osobowej do jednostek policji przewidzianych do militaryzacji.

 

Około 40 rezerwistów podczas całodniowego szkolenia zapoznało się z uzbrojeniem, umundurowaniem, zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy wybranymi zagadnieniami prawnymi. Celem szkolenia było, między innymi, nabycie przez uczestników ćwiczenia podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie realizacji zadań na stanowiskach służbowych zgodnie z przydziałem etatowym, zapoznanie się  z miejscem wykonywania zadań i obowiązków służbowych, zadaniami wykonywanymi w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, pojęciem i istotą militaryzacji, istotą podwyższania gotowości obronnej .


Obserwatorami ćwiczenia byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej, przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021-2035.