Skip to main content

Kim jesteśmy jako mieszkańcy Pomorza? Wejherowskie Centrum Kultury próbuje znaleźć odpowiedź


09 czerwca 2022
Kim jesteśmy jako mieszkańcy Pomorza? Wejherowskie Centrum Kultury próbuje znaleźć odpowiedź

Przybliżyć twórczość wybitnego polskiego malarza marynisty postanowiło Wejherowskie Centrum Kultury. W tym celu powstał projekt „Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”.     

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna możliwe będzie zrealizowanie całego szeregu interesujących przedsięwzięć.

 

Podstawowym celem projektu jest organizacja działań edukacyjno-animacyjnych, pobudzających kreatywność i twórczość uczestników wszystkich grup wiekowych i społecznych. Organizatorzy chcą skłonić do refleksji nad malarskim piewcą regionu i jego twórczością. Ma ona stanowić inspirację do powstania własnych dzieł. Przede wszystkim zaś projekt ma przybliżyć malarski dorobek Mariana Mokwy w wielu, także eksperymentalnych formach artystycznych. Prezentacja rezultatów stanowić będzie zaś impuls do pogłębiania wiadomości zarówno o samym twórcy, jak i o nadmorskim dziedzictwie kulturowym.

 

Na uwagę zasługuje z pewnością niezwykle szeroka grupa docelowa projektu. Nie opiera się ona bowiem wyłącznie na uczniach wejherowskich szkół. Prezentowane w Filharmonii Kaszubskiej wystawy, będące pokłosiem projektu z pewnością zainteresują zarówno młodzież, dorosłych, jak i seniorów.
Cykl działań rozpoczął się od przekazania szkołom materiałów edukacyjnych dotyczących malarza i jego twórczości. Ogłoszony został również konkurs malarski dla uczniów.     

 

Odbędą się także niezwykle interesujące warsztaty multimedialne, które w nieszablonowy sposób przybliżą dokonania malarza. Motywy jego twórczości stanowić będą również inspirację do realizowanych w Filharmonii Kaszubskiej zajęć graficznych.  Olbrzymią popularnością i zainteresowaniem cieszą się ogłaszane przez Wejherowskie Centrum Kultury warsztaty malarskie. Nie mogło zatem zabraknąć ich i teraz. Młodzi artyści będą mogli doskonalić swój talent w zakresie akwareli i malarstwa olejnego. Zaskoczeniem mogą zaś okazać się warsztaty dla najmłodszych z wykonywania stempli związanych z morzem. To nieczęsto spotykana forma twórczości, która z pewnością okaże się znakomitą okazją do wyzwolenia pokładów kreatywności.

 

Nie sposób mówić o twórczości malarskiej nie prezentując samych dzieł artysty. Od połowy października w galerii Filharmonii Kaszubskiej prezentowana będzie wystawa dzieł Mariana Mokwy, który określany jest mianem,jednego z najwybitniejszych kaszubskich marynistów XX wieku. W niemal całej twórczości koncentrował się na promocji wybrzeża oraz społeczności Kaszubów - mało znanej w Polsce początków XX w.

 

Działania związane z projektem włączają się tematycznie w obchody związane z jubileuszami: stuleciem powstania portu w Gdyni oraz XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, której Wejherowskie Centrum Kultury jest organizatorem. Polska marynistyka nie cieszy się współcześnie szczególną popularnością. Niesłusznie! Twórczość Mariana Mokwy jest fascynująca, a prace malarskie zachwycające. Zespół Wejherowskiego Centrum Kultury dołoży więc starań, by  szczególnie wśród dzieci i młodzieży wiedza o twórczości artysty była znacznie większa i bardziej powszechna.

- Zamierzamy wesprzeć ich edukację w tym zakresie poprzez kreatywne prelekcje, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Jesteśmy przekonani, że wystarczy podać wiedzę w nieszablonowy sposób, by zainteresować młodzież! Dołożymy więc wszelkich starań, by przygotowywane przez nas zajęcia nie były nudne, a pozwalały na uruchomienie pokładów kreatywności i zachęcały do tworzenia we własnym zakresie – podkreśla Anna Pobłocka – kierownik działu projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.

 

Wszystkim działaniom artystycznym przyświecać będzie wspólny cel. Uczestnicy, podążając śladami Mokwy starać się będą zdefiniować własną tożsamość i poszukiwać odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy jako mieszkańcy Pomorza? Co oznaczało mieszkanie nad morzem dawniej, a co dzisiaj?

 

Wystawa multimedialna, która powstanie w ramach warsztatów również opowiadać będzie o twórczości i działaniu kaszubskiego marynisty. Dzięki zaprezentowaniu jej w szkołach podstawowych w regionie z pewnością uda się dotrzeć do świadomości wielu młodych ludzi.

Adam Szulc

Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury