Skip to main content

Na Pomorzu pracuje legalnie prawie 58 tysięcy cudzoziemców


12 maja 2022
Na Pomorzu pracuje legalnie prawie 58 tysięcy cudzoziemców

Jak informuje Krzysztof Cieszyński - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego na koniec marca do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było niemal 58 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w tym roku przybyło ich prawie 4 tys. 

 

W ostatnim dniu marca w gdańskim oddziale ZUS zarejestrowanych było ponad 50,3 tys., zaś słupskim prawie 7,3 tys. cudzoziemców.

 

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 28,2 tys. i w porównaniu z końcem grudnia wzrosła o 1,4 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na najkorzystniejszej z umów. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec grudnia wynosiła 1448, by wzrosnąć do 1524 na koniec marca. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju umowach, np. zleceniu.

 

Wśród zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemców dominują Ukraińcy. Na koniec marca było ich ponad 42,5 tys. To wzrost o ponad 2,5 tys. w porównaniu do grudnia 2021 r. Druga grupa to blisko 5 tys. obywateli Białorusi.

 

Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1524), Rosji (1203) i Mołdawii (1072). Województwo pomorskie wybrali pracownicy, którzy pochodzą z ponad stu państw, także osoby z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m.in. po 3 obywateli Boliwii, Dominikany, Ghany, Hondurasu, Islandii, Libii, Malezji i Sudanu.

 

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

 

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w tym kraju.

 

(kc)