Skip to main content

"Wiatr od Morza". Laureatom wręczono Pomorskie Nagrody Literackie


28 października 2021
"Wiatr od Morza".  Laureatom wręczono Pomorskie Nagrody Literackie

W Centrum Świętego Jana w Gdańsku, 27 października 2021 r. wręczono doroczne nagrody literackie, które honorują twórczą pracę i dokonania pomorskiego środowiska literackiego oraz autorów związanych lub piszących o Pomorzu. Laureaci otrzymali statuetki zaprojektowane przez gdańskiego artystę prof. ASP Jacka Zdybla i nagrody pieniężne.

 

Za Najlepszą Literacką Książką Roku został uznany tomik poetycki „Ale bez rozgrzeszenia” Antoniego Pawlaka. Tegoroczną Pomorską Książką Roku wybrano publikację „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia” publikację Mikołaja Trzaski, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego. Natomiast za całokształt pracy literackiej doceniony został Paweł Huelle. Kaszubską Nagrodę Literacką odebrała młoda kaszubska poetka Ida Czaja.
 

Pomorska i Kaszubska Nagroda Literacka
 
Została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. Honoruje autorów zamieszkałych i tworzących na Pomorzu bądź twórców dzieł, które w istotny sposób korespondują z naszym regionem. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Celem nagrody jest promocja kultury słowa pisanego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych twórców i literackich odwołań do Pomorza.
 

Kapituła konkursowa spośród ponad 400 zgłoszonych tytułów wybrała 8 autorów nominowanych do dorocznej literackiej nagrody marszałka województwa pomorskiego. Nagrody odebrało czworo zwycięzców, w tym laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej promującej literaturę i publikacje tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski.

 

Michał Piotrowski, Fot. Karol Stańczak