Skip to main content

6 nagród głównych i 4 wyróżnienia w konkursie Pomorskich Nagród Muzealnych


27 maja 2021
6 nagród głównych i 4 wyróżnienia w konkursie Pomorskich Nagród Muzealnych

W ostatnich tygodniach kapituła konkursu oceniała łącznie 53 zgłoszenia, w tym 32 za rok 2019 oraz 21 za rok 2020. Spośród nadesłanych propozycji ostatecznie przyznano sześć nagród głównych oraz cztery wyróżnienia.

 

Po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemicznymi, po raz kolejny zostały przyznane Pomorskie Nagrody Muzealne. Była to edycja wyjątkowa, bo objęła wydarzenia, które odbyły się w 2019 i 2020 r. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy podczas uroczystej gali zorganizowanej w sopockim Grodzisku.

Celem konkursu jest uhonorowanie pomorskich muzealników za szczególne osiągnięcia w ich pracy, a także wyłonienie najważniejszych i najciekawszych wystaw, programów edukacyjnych i projektów badawczych czy wydawnictw.

– Konkurs został zorganizowany już po raz szósty, ale była to edycja wyjątkowa, bo obejmująca wydarzenia muzealne, które odbyły się w 2019 i w 2020 roku. Rok temu gala wręczenia nagród niestety nie odbyła się ze względu na rozwój epidemii COVID-19 w Polsce – informuje Anna Sujecka, prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

 

Kto tym razem zdobył nagrodę, a kto wyróżnienie?Laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2019 zostali:

Mikołaj Radomski (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za realizację programu badawczo-dokumentacyjnego „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym”, Anna Ratajczak-Krajka, Krystyna Weiher-Sitkiewicz i Waldemar Elwart (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za organizację wystawy „Dźwięki pierwotne”,
Janusz Trupinda (Muzeum Zamkowe w Malborku) za organizację wystawy czasowej „Mądrość zbudowała sobie dom”.

 

Dodatkowo, przyznano dwa wyróżnienia:

Grzegorz Jedlicki (Muzeum Gdańska) za organizację wystawy czasowej „Nikt nam nie weźmie młodości. Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska”,
Sławomir Wadyl (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) za realizację projektu naukowo-badawczego „Ciepłe. Elitarna nekropolia wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim”.

 

Natomiast nagrodę muzealną za rok 2020 otrzymali:

Tomasz Siemiński i Jaromir Szroeder (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie) za przygotowanie stałej ekspozycji „Józef Chełmowski. Portret artysty i człowieka”,
Ewa Barylewska-Szymańska, Anna Frąckowska, Katarzyna Darecka, Izabela Jastrzembska-Olkowska i Wojciech Szymański (Muzeum Gdańska) za wydanie trzech publikacji: „Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku. Straty wojenne”, „Dwór Artusa w Gdańsku. Straty wojenne” oraz „Dom Uphagena w Gdańsku. Straty wojenne”,
Barbara Zagórska i Anna Czapczyk (Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. ks. Juliana Rydzkowskiego) za przygotowanie czasowej ekspozycji z albumowym katalogiem „Wiatr od morza. Kaszubi w sztuce polskiej 1920-1939”.

 

Tutaj także kapituła przyznała dwa wyróżnienia:

Ewa Trawicka i Beata Ceynowa (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) za organizację wystawy czasowej „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”, Małgorzata Paszylka-Glaza (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za organizację wystawy czasowej „Transit. Bob Nosa Uwagboe”.

Od początku swojego istnienia konkurs odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Mieczysława Struka, a fundatorem nagród finansowych jest samorząd województwa pomorskiego. W tym roku na nagrody przyznane zostały środki w łącznej wysokości 24 tys. zł.

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Fot. Renata Wierzchołowska/Muzeum Gdańska/pomorskie.eu