Skip to main content

Żołnierze Obrony Terytorialnej będa ćwiczyć na Kociewiu


06 maja 2021
Żołnierze Obrony Terytorialnej będa ćwiczyć na Kociewiu

8 i 9 maja blisko 100 żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie się szkolić na terenie gminy Starogard Gdański m.in. w Suminie i Sucuminie.

 

Ćwiczenia pomorskich żołnierzy obrony terytorialnej mają polegać na rozpoznawaniu terenu, znajomości miejscowej topografii oraz nadawaniu meldunków. W planach jest też przeprowadzenie akcji taktycznej i założenie szpitala polowego.

 

- Działamy w myśl naszego hasła "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Przez rok uczestniczyliśmy we wsparciu społeczności lokalnej w ramach działań antykryzysowych, covidowych, w szpitalach, wspieraliśmy samorządy, domy pomocy społecznej. Teraz wracamy do szkolenia i będziemy blisko społeczeństwa, w kontekście ochrony przed zagrożeniami militarnymi - mówi podporucznik Michał Piaskowski z sekcji współpracy cywilno-wojskowej 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku.

 

Podczas działań w upozorowanej sytuacji bojowej pomagać będą też lokalni strażacy, druhowie OSP i policja. WOT udostępniono m.in. pomieszczenia w szkole podstawowej w Suminie, która obchodzi stulecie istnienia. Z żołnierzami będą też współpracować mieszkańcy, niektórzy poprzez udostępnienie swoich przydomowych posesji.

- Ćwiczenia nie spowodują żadnego ograniczenia w ruchu pojazdów. Kulminacja działań przewidziana jest w momencie, kiedy będzie zapadał zmrok, więc liczymy na to, że większość mieszkańców będzie w tym czasie w domu. Nie planujemy używania środków pozoracji pola walki, więc nie będziemy wywoływali żadnego utrudnienia w zakresie porządku publicznego, nie będziemy powodowali hałasu. Mieszkańcy nie powinni się niczego obawiać - podkreśla podporucznik Michał Piaskowski.

 

- Bardzo cieszymy się, że wybrano gminę Starogard Gdański do tych ćwiczeń, mamy tu warunki lokalowe i terytorialne, a mieszkańcy czekają już na weekendowe ćwiczenia - mówi wójt gminy Starogard Gdański Magdalena Forc - Cherek. - Współpraca obejmuje też ofertę edukacyjną adresowaną do szkół. Jestem zdania, że patriotyczne działania WOT i budowanie w dzieciach i młodzieży poczucia sprawczości tego typu wojsk będzie bardzo istotne dla mieszkańców naszej gminy - dodaje wójt gminy.

 

Każdy chętny, aby założyć mundur WOT może zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skorzystać z działającego od 1 lipca 2020 roku tzw. Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego.

 

 

Maciej Szalbierz
7 PBOT
Foto: archiwum DWOT