Skip to main content

Samorząd pomorski dofinansuje prowadzenie punktów diagnozujących HIV


07 stycznia 2021
Samorząd pomorski dofinansuje prowadzenie punktów diagnozujących HIV

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs na prowadzenie punktów konsultacyjno- diagnostycznych (PKD) na terenie województwa pomorskiego. Oferty można składać do 29 stycznia, a umowa z wykonawcą zostanie zawarta do 10 grudnia 2021 r.

 

Konkurs jest skierowany jest m.in. organizacji pozarządowych i podmiotów leczniczych zajmujących się profilaktyką HIV/AIDS. W ramach punktów ma być m.in. zapewniona możliwość: wykonywania anonimowych i bezpłatnych badań diagnostycznych w kierunku zakażenia HIV oraz fakultatywnie w kierunku HCV i kiły, a także wsparcia i pokierowania osób seropozytywnych do dalszej opieki medycznej, prowadzenia profesjonalnego poradnictwa okołotestowego przez doradców.

 

- Konkurs na prowadzenie punktów konsultacyjno-diagnostycznych na Pomorzu jest organizowany po raz 13. W ubiegłym roku samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na działalność PKD 100 tys. zł (80 tys. w 2019 r.). W tym roku zwiększono kwotę do 150 tys. zł  oraz poszerzono zakres badań – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Laszkiewicz. – PKD dofinansowywane są również ze środków centralnych (przez Krajowe Centrum ds. AIDS), jednak tylko gdy prowadzone są przez organizacje pozarządowe. W przypadku PKD w Słupsku, w 2019 oraz 2020 r. do konkursu przystąpił jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka Sp. z o.o., więc prowadzenie PKD w całości finansowane było ze środków samorządu – dodaje Laszkiewicz.

 

Samorząd województwa pomorskiego od 2009 r. finansuje punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Słupsku, a od 2019 r. dofinansowuje również funkcjonowanie PKD w Gdańsku i Gdyni. W sumie od 2012 r. do listopada 2020 r. ze środków SWP w PKD w Słupsku i w Trójmieście w ramach dyżurów certyfikowanych doradców, przebadano 5 724 osoby, z czego u 29 wykryto zakażenie HIV.

 

(r)