Samorząd Województwa Pomorskiego uzyskał z unijnych środków 1 550 484 zł na zakup urządzeń do dekontaminacji, preparatów i bezdotykowych stacji do dezynfekcji. Zostaną przekazane instytucjom kultury, oświaty, ochrony przyrody i ośrodkom ruchu drogowego podległym samorządowi. Będzie z nich korzystać ponad 1600 pracowników.

 

W ramach projektu Pomorskie – bezpieczni w pracy, w pierwszym etapie zostały kupione bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk, dozowniki płynów do dezynfekcji, a także profesjonalne środki dezynfekcyjne. Obecnie trwa procedura zakupu urządzeń do dekontaminacji zgodnych z unijnymi wytycznymi (dekontaminacja to proces polegający na usunięciu i unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak chemikalia, materiały radioaktywne oraz materiały zanieczyszczone biologicznie) .

 

Pierwsze stanowiska do bezdotykowej dezynfekcji rąk otrzymało Muzeum Narodowe w Gdańsku. – Kolejne będą w Teatrze Wybrzeże, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy Operze Bałtyckiej. Trafią w sumie do 12 pomorskich instytucji kultury w całym województwie – mówi Beata Jaworowska, wicedyrektorka Departamentu Kultury UMWP. – Instytucje kultury, mimo że zamknięte dla publiczności, to pracują przy realizacji wielu projektów online, jak ostatnio przy Metropolia Jest Okej czy koncercie sylwestrowym w Teatrze Muzycznym. Pracownicy muzeów przygotowują nowe wystawy, opracowują zbiory. Mam nadzieje, że po ostatniej przerwie po 17 stycznia instytucje kultury zostaną otwarte i wtedy będziemy chcieli dbać o bezpieczeństwo odwiedzających – dodaje Jaworowska.

 

Wsparciem zostaną objęte także: Muzeum Archeologiczne, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku.

 

Wsparcie otrzymają także pracownicy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku, Pedagogicznych Bibliotek Wojewódzkich w Gdańsku i w Słupsku, Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku oraz Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku. Urządzenia będą sukcesywnie dostarczane do końca lutego 2021 r. Łącznie z urządzeń skorzysta ponad 1,6 tys. zatrudnionych tam osób.

 

Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

(dp)

comments

Województwo pomorskie