Samorząd Województwa Pomorskiego ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę co najmniej pięciu elektrycznych pociągów. Będą szybsze i wygodniejsze, szczególnie dla pasażerów podróżujących z rowerami. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone jeszcze w tym roku.

Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na wykonanie i dostawę pięciu sztuk pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Z prawa zamówień publicznych wynika, że zamówienie można będzie rozszerzyć w przyszłości o kolejnych pięć takich pojazdów (warunkiem jest pozyskanie środków finansowych). Szacowana wartość zamówienia dla 10 pojazdów to 205 mln zł netto. Pieniądze pochodzą budżetu Województwa Pomorskiego i środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Podróżowanie nowymi pociągami będzie szybsze (prędkość maksymalna to 160 km/h) oraz wygodniejsze m.in. dla rowerzystów: - Pasażerowie coraz chętniej łączą przejazdy koleją, z jazdą rowerem. I to zarówno przejazdy rekreacyjne, jak i te codzienne – w drodze do szkoły czy pracy. Dlatego chcemy, żeby w każdym z zakupionych pojazdów było minimum 20 miejsc rowerowych – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pojazdy będą mieć  195 miejsc siedzących stałych oraz minimum 30 miejsc siedzących uchylnych, liczba miejsc stojących ma być obliczona według parametru 4 osoby na jeden metr kwadratowy. Znajdą się w nich po dwie toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pociągach będzie sieć wi-fi, klimatyzacja, system zliczania pasażerów, system informacji wizualnej i akustycznej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwsze dwa z nich zostaną dostarczone już pod koniec bieżącego roku.

Nowe pociągi będą jeździć na trasach:  

·        Słupsk – Lębork – Wejherowo – Gdynia Główna,

·        Elbląg – Malbork – Tczew – Gdańsk Główny – Gdynia Główna /Gdynia Chylonia.

W ramach projektu zakłada się również ewentualną możliwość obsługi innych linii komunikacyjnych (po ich elektryfikacji):

·        Gdańsk Główny/Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna,

·        Kościerzyna -–Gdynia Główna

·        (Sierakowice) Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Główny.

(r)

comments