Dzięki szybkiej reakcji kryminalnych z komisariatu na Suchaninie odpowiedzialności karnej nie unikną dwaj mężczyźni, którzy ukradli z jednego z gdańskich kościołów zabytkowe tabernakulum. Teraz grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

We wtorek policjanci z komisariatu na Suchaninie odebrali zgłoszenie o kradzieży elementu ołtarza w jednym z gdańskich kościołów. Funkcjonariusze ustalili, że na czas prac remontowych przedwojenne tabernakulum zostało zdemontowane i przeniesione na zewnątrz kościoła. Do zdarzenia doszło o godz. 8.30 w niedzielę. To właśnie wtedy sprawcy ukradli zabytkowy element ołtarza.

Sprawą od razu zajęli się kryminalni, którzy dokładnie sprawdzili miejsce kradzieży oraz jego okolice. Rozmawiali z wieloma osobami, poszukując świadków tego zdarzenia. W trakcie swojej pracy funkcjonariusze zdobyli i zabezpieczyli monitoring, a następnie dokładnie przeanalizowali jego zapis. Kryminalni szybko ustalili rysopisy sprawców i zaczęli ich szukać. Jeszcze tego samego dnia zatrzymali przy ul. Biskupiej dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za kradzież zabytkowego tabernakulum. Jak się okazało, jeden ze sprawców to 65-letni mieszkaniec Gdańska, drugi to 66-letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania. Zatrzymani mężczyźni spędzili noc w policyjnym areszcie, a następnego dnia usłyszeli zarzuty dotyczące kradzieży.


Kryminalni odzyskali również ukradzione tabernakulum, które zostało porzucone przez sprawców przy ul. Kartuskiej. Mężczyźni tłumaczyli, że zamierzali sprzedać jego metalowe elementy, jednak, gdy im się to nie udało, postanowili pozbyć się dowodów przestępstwa. Odzyskany element ołtarza policjanci oddali proboszczowi okradzionej parafii.


Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wonności od 3 miesięcy do 5 lat.

(r)

 

comments