Wraz z budową węzła integracyjnego budynek dworca PKP będzie wyremontowany i zrewitalizowany (czyli zostaną nadane mu nowe funkcje, tak by obiekt żył) .

Dworzec kolejowy w Kościerzynie był niegdyś jednym z najważniejszych obiektów w mieście. To tu przez wiele dziesięcioleci przewijały się codziennie tysiące pasażerów. Jak podaje Izolda Wysiecka, autorka albumu pt. "Kościerzyna i okolice na dawnych pocztówkach", pierwszy gmach dworca powstał około 1890 roku. Porównując jego dzisiejszą bryłę z widokiem z pocztówki z 1915 roku, uderza jak niewiele się zmienił przez minione 100 lat. Niestety, lata świetności kościerski dworzec ma już za sobą i najwyższa pora aby przywrócić mu jego dawny blask. Dzięki zabiegom miejskiego samorządu minionej kadencji, Kościerzyna przejęła od PKP budynek za przysłowiową złotówkę. Ale dopiero teraz dzięki unijnemu dofinansowaniu na budowę węzła integracyjnego będzie możliwe wyremontowanie dworca. Jak na swojej stronie internetowej informuje Urząd Miasta, budynek "obok tradycyjnych funkcji dworcowych pełnić będzie także funkcje kulturalne, muzealne, wystawiennicze, edukacyjne czy usługowe".

 

Pytanie jeszcze jak miasto sobie poradzi z nowym budynkiem, bo przecież zyskując wyremontowane pomieszczenia, nowe powierzchnie do zagospodarowania, trzeba będzie je utrzymywać, a co najmniej ogrzewać.

(ak) Wizualizacja ze strony UM Kościerzyna, źródło: www.facebook.com/koscierzyna.gda

Zapisz

Zapisz

Zapisz

comments

WOKÓŁ NAS

WOKÓŁ NAS - wszystkie artykuły w tej kategorii