Jako pierwszy w powiecie kościerskim został zaszczepiony lekarz Arkadiusz Błaszczyk - koordynator ds. covid-19 Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Na Pomorze trafiło w niedzielę 375 dawek.

 

 

Szczepienia w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie są częścią Narodowego Programu Szczepień przeciw covid-19. Województwo pomorskie otrzymało w niedzielę z Agencji Rezerw Materiałowych 375 pierwszych dawek szczepionki.Od poniedziałku dołączają się kolejne placówki -  tzw. szpitale węzłowe, które szczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni, aptek. Zgłoszenia dla medyków do szczepień – https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-personelu-placowek-medycznych

 

Pierwsza partia szczepionek przeciw covid-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat przekazano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie "0" szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Po pierwszym szczepieniu, kolejną dawkę otrzymuje się za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

 

Zaszczep się. Gdzie po wiarygodne informacje?

Aby wygrać walkę z wirusem, powinno zaszczepić się jak najwięcej osób. Szczepienia przeciwko covid-19 to jedna  z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Szczegółowy proces szczepień, harmonogram ze wskazaniem konkretnych grup osób, które będą szczepione w określonych etapach znajduje się na stronie  Narodowy Program Szczepień.

Wiarygodne informacje o szczepieniach, bieżące komunikaty, wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie - gov.pl/szczepimysie

Przypominamy, że pod numerem  989  (bezpłatna, całodobowa infolinia  Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19) można uzyskać aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie. Konsultanci udzielają informacji w czterech językach – polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Akcja szczepień rozpoczęła się w niedzielę w całej Polsce i większości krajów Unii Europejskiej.

 

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii