U podnóża skarpy wzgórza Księżniczki Gertrudy w Kościerzynie, czyli wzniesienia, na którym znajdują się Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe powstanie pomnik. Monument stanie niedaleko ronda, gdzie krzyżują się ulice Wojska Polskiego i Szopińskiego.

 

Pomysłodawcą, fundatorem i właścicielem miejsca jest były senator Waldemar Bonkowski. To on wykupił fragment działki na skarpie, obok infrastruktury należącej do koncernu Energa.

 

W zamyśle Waldemara Bonkowskiego monument ma upamiętnić dwa wydarzenia: powrót Pomorza i Kościerzyny w granice Rzeczypospolitej oraz 100-lecie Cudu nad Wisłą. - Prawdopodobnie będzie to jedyny w tym roku i w całej Polsce pomnik upamiętniający ten okrągły jubileusz- powiedział nam Waldemar Bonkowski. - Z tego co wiem, nie powstanie w Warszawie zapowiadany na ten rok łuk triumfalny ku czci zwycięstwa Polaków nad bolszewikami - dodaje były senator.

 

Jak mówi pomysłodawca, sam pomnik to 12-tonowy głaz, na którym znajdą się mapy Polski oraz tablica informacyjna.

 

Uroczystość odsłonięcia pomnika ma się odbyć w piątek, 14 sierpnia. Rozpocznie się o godz. 11 w kościele pw. Trójcy Świętej mszą w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, Arkadiusza Okroja. Kolejnym punktem będzie przemarsz orkiestry wojskowej i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego z kościoła do monumentu.

 

(ak) Fot. Adam Kiedrowski