Na 2 tygodnie, od 12 do 25 marca premier Mateusz Morawiecki zarządził zamknięcie wszelkich placówek edukacyjnych na terenie całego kraju. To samo dotyczy kin, teatrów, domów kultury. Kościerskie urzędy wprowadzają ograniczenia.

 

W obawie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki zostają zamknięte od czwartku 12 marca. Wszelkie imprezy sportowe i kulturalne zostają odwołane.

Choć zajęcia nie będą się odbywać, to jeszcze do najbliższego piątku rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci pod opiekę nauczycieli. Rodzice najmłodszych dzieci są w tym momencie w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Żeby otrzymać zwolnienie z pracy będą musieli udać się do lekarza rodzinnego. W ten sposób może zacząć się obleganie ośrodków zdrowia, a tym samym tworzenie zgromadzeń, gdzie często może dochodzić do kontaktu z chorymi osobami.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich wprowadził też następujące zarządzenie na terenie województwa pomorskiego:

"Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:
1)    zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;
2)    polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.
Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie."

 

Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski wprowadził następujące obostrzenia:

"W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa typu COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) na terenie Polski, Burmistrz Miasta Kościerzyna wprowadza ograniczenie poruszania się w budynku Urzędu Miasta Kościerzyna. Wprowadzony zakaz dotyczy wejścia na I, II, III i IV piętro oraz korzystania z windy. Burmistrz Kościerzyny wyznacza jednocześnie parter budynku Urzędu jako strefę obsługi interesantów."

 

Gmina Kościerzyna prosi o ograniczenie kontaktów z urzędnikami:

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa prosimy o ograniczony kontakt osobisty z urzędnikami Urzędu Gminy Kościerzyna i jednostek organizacyjnych oraz załatwianie spraw przez telefon: 58 686 59 80, 58 686 57 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP: /19unq5v7gs/. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, że wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze 500+, świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie od 11.03.2020 r. do 25.03.2020 r. przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej lub w formie papierowej drogą pocztową.

 

Według danych rządowych na 11 marca na godz. 12.00 w Polsce potwierdzono 27 przypadków zakażeń koronawirusem.

(ak)

 

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii