Mieszkańcy Wdzydz, władze gminy Kościerzyna, pracownicy muzeum, członkowie stowarzyszeń związani z Wdzydzami uczestniczyli w odpuście św. Barbary.

 

4 grudnia przypada dzień patrona - świętej Barbary. A że na terenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach znajduje się zabytkowy kościół pod tym wezwaniem (z przełomu XVII i XVIII wieku z miejscowości Swornegacie w powiecie chojnickim) co roku obchodzony jest tam odpust.

 

Tradycyjnie, we mszy odpustowej uczestniczyli mieszkańcy Wdzydz, pracownicy muzeum, przedstawiciele samorządu Gminy Kościerzyna, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Wdzydz oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Po mszy, na zaproszenie sołtysa Wdzydz, Józefa Brzezińskiego uczestnicy spotkali się na biesiadzie w miejscowej restauracji.

 

Dla Towarzystwa Przyjaciół Muzeum był to dzień szczególny. Przedstawiciele TPM zapalili znicze przy grobach wdzydzkich twórców, pochowanych w Wąglikowicach: Władysławy Wiśniewskiej, Heleny Knut i Anny Ostrowskiej. Warto wspomnieć, że wcześniej upamiętniono nieżyjących członków stowarzyszenia: Andrzeja Kisiela, Józefa Weltrowskiego, Tadeusza Chrzanowskiego i Edmunda Lewańczyka.

 

(ak)

 

 

 

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii