4 grudnia to szczególna data dla Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

 

Tego dnia nie tylko mieszkańcy Wdzydz, ale także pracownicy i miłośnicy muzeum świętują uroczyście odpust św. Barbary.

 

Odpust jest obchodzony w zabytkowym, pochodzącym z przełomu XVII i XVIII wieku, kościele z miejscowości Swornegacie (powiat chojnicki) pod wezwaniem św. Barbary. Warto tu wspomnieć, że proces przenoszenia świątyni rozpoczął się w 1980 roku, a 4 lipca 1987 roku kościół, już we Wdzydzach, został ponownie poświęcony. Na pamiątkę, tego dnia obchodzi się tzw. odpust rocznicowy.

 

W tym roku, po mszy odpustowej sołtys Wdzydz, Józef Brzeziński zaprosił mieszkańców Wdzydz na poczęstunek do zabytkowej karczmy z Rumi. Kaszubskie dania na odpustowym stole zapewniła  Elżbieta Żelichowska z domu Wczasowego "Helena" we Wdzydzach.

 

4 grudnia 2018 roku 25-lecia istnienia obchodziło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum we Wdzydzach. Przedstawiciele towarzystwa: Jarosława Gdaniec, Sonia Klein - Wrońska i Adam Loewe Kiedrowski zapalili znicz pamięci na mogile Teodory i Izydora Gulgowskich, założycieli muzeum.

(ak)

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii