Już za kilka dni w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kandydaci prezentują się w mediach społecznościowych, w radiu, telewizji i prasie. Naszym oczom ukazują się coraz to większe ilości banerów, plakatów i ulotek wyborczych. W przestrzeni publicznej pojawia się swego rodzaju chaos komunikacyjny. Kandydaci na wójta, burmistrza czy prezydenta mieszają się z kandydatami na radnych gminy czy miasta oraz powiatu i sejmiku województwa.

Mamy więc wątpliwości czy twarz, nazwisko lub hasło, na które zwróciliśmy uwagę, należy do kandydata na radnego czy na burmistrza. A może prezydenta? A jeśli na radnego, to na którego i do jakiej rady? Można się pogubić. Przede wszystkim korzystając z dostępnych nam narzędzi, takich jak prasa czy Internet, przed wyborami dowiedzmy się czegoś więcej o kandydatach i zapoznajmy się z pełnymi listami wyborczymi w naszym okręgu.

Potrzebne wyjaśnienie, czyli kogo wybieramy w tych wyborach

 

Samorząd w województwie pomorskim tak, jak w całej Polsce dzieli się na samorząd gminy, powiatu i województwa. Na poziomie gminy wybieramy wójta, a w mieście burmistrza lub prezydenta. Wybieramy także jednego radnego gminnego. W wyborach do rady powiatu również możemy oddać jeden głos na jednego radnego. Tak samo głosujemy do Sejmiku Województwa Pomorskiego wybierając jednego radnego województwa. Jak wobec tego rozumieć stwierdzenie, że mamy tylko jeden głos? Otóż należy tę informację uzupełnić o to, że mamy tylko jeden głos, ale na każdy szczebel samorządu terytorialnego.

 

W wyborach samorządowych oddajemy zatem aż cztery głosy:

- Jeden na włodarza gminy czy miasta co oznacza, że głosujemy na jednego kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta.
- Jeden głos na kandydata do rady gminy (ze wszystkich list wybieramy tylko jedno nazwisko).
- Jeden głos na kandydata do rady powiatu.
- Jeden głos na kandydata do Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Co to znaczy oddać głos czy zagłosować na kogoś? To znaczy wpisać „x” do kwadracika obok nazwiska kandydata, którego chcemy wybrać. Pamiętajmy więc, by nie zaznaczać więcej niż jednego pola wyboru.

PAWEŁ TRAWICKI - doktor w zakresie nauki o polityce, mgr ekonomii oraz politologii. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu polityki regionalnej i samorządu terytorialnego. Zatrudniony na stanowisku adiunkta na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pełni również funkcję pełnomocnika marszałka województwa pomorskiego.
 
Artykuł sponsorowany
comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii