Superczyste do tej pory wody jeziora Dobrogoszcz nawiedziły sinice. Kościerski Sanepid w związku z tym wydał zakaz kąpieli w gminnym kąpielisku.

 

Długotrwałe upały spowodowały pojawienie się sinic w wodach jeziora Dobrogoszcz. Zakład Usług Turystycznych Gminy Kościerzyna, który zarządza gminnym kąpieliskiem zawiadomił Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną o pojawieniu się w wodzie zielonych zakwitów. Pobrano próbki wody, a badania tylko potwierdziły obecność sinic.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdza, że "woda w kąpielisku we wsi Dobrogoszcz zlokalizowanego nad jeziorem Dobrogoszcz nie jest przydatna do kąpieli - do odwołania. Przyczyną zakazu jest zakwit sinic".

Zakaz obowiązuje od czwartku, 16 sierpnia. W piątek sanepid znów badał próbki wody, jednak nic się nie zmieniło.

 

Dlaczego sinice są szkodliwe?

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Sanepid, niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano wystąpienie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie.

(a) Fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii