19 kandydatów na stopień młodszego ratownika przystąpiło do egzaminu praktycznego nad jeziorem Gałęźnym po kursie organizowanym przez Kościerskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

Demonstrowanie skoków ratowniczych, dopłynięcie do tonącego w tym zanurkowanie, holowanie tonącego na dystansie 15 m, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, asystowanie przy akcjach ratunkowych to tylko niektóre z umiejętności praktycznych, którymi musi się wykazać kandydat na stopień młodszego ratownika WOPR.

 

- Kadra nam rośnie i mamy coraz więcej chętnych na szkolenie, co nas bardzo cieszy - powiedział Ryszard Brzoskowski, prezes Kościerskiego WOPR. - Co roku organizujemy takie kursy, a kolejnym będzie kurs na ratownika wodnego, czyli o stopień wyższy od młodszego. To dla osób, które ukończyły 18 lat i mogłyby być zatrudnione na kąpieliskach - dodaje prezes.

 

W całym sezonie kościerskie WOPR będzie zabezpieczać 9 kąpielisk na terenie powiatu kościerskiego, w tym to nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie, gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będzie dwóch ratowników. Oprócz tego w czasie wakacji na kąpielisku miejskim będzie uruchomiona bezpłatna nauka pływania.

 

Aby uzyskać stopień młodszego ratownika należy mieć ukończone 12 lat i posiadać doskonałą umiejętność pływania potwierdzoną kartą pływacką. Należy następnie odbyć kurs, a potem zdać egzaminy przed komisją WOPR.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

0001
0002
0003
0004
0006
0007

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii