Od soboty, 23 czerwca ruszają wakacyjne połączenia kolejowe Bydgoszcz - Kościerzyna - Bydgoszcz. Po prawie 7 latach od zawieszenia kursów na tej trasie właśnie rusza pilotażowe połączenie, które obsługiwać będzie kolejowy przewoźnik Arriva Polska.

 

Walka o przywrócenie połączenia rozpoczęła się dzięki inicjatywie wójta gminy Karsin Romana Brunke a także wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego. Wkrótce przyłączyły się do nich kolejne samorządy: Powiat Kościerski, Powiat Chojnicki, gmina Czersk, gmina Stara Kiszewa i miasto Kościerzyna. Do porozumienia włączyły się samorządy regionalne: Województwo Pomorskie oraz Województwo Kujawsko - Pomorskie.

 

7 lat temu z uwagi na nierentowność połączenia na tej trasie samorząd regionalny postanowił zawiesić kursy. Teraz, gdy 7 samorządów lokalnych zadeklarowało pokrycie 60 % kosztów pilotażowego programu, województwo pomorskie dorzuci pozostałe 40 %. Porozumienie w tej sprawie uroczyście podpisano na peronie dworca w Kościerzynie, 21 czerwca. Do Kościerzyny z Bydgoszczy przyjechał pociągiem sam prezes Grupy Arriva Polska, Piotr Halupczok. Na peronie pociąg i gości witał tańcem i śpiewem zespół "Kaszubskie Nuty".

 

- Inicjatywa siedmiu samorządów lokalnych jest ze wszechmiar godna polecenia i wsparcia ze strony województwa. Skoro samorządy zadeklarowały pokrycie 60 % kosztów to samorząd regionalny może dorzucić pozostałe 40 %. Oznacza to, że mieszkańcy Trójmiasta będą mogli przyjeżdżać bezpośrednio do Borów Tucholskich, do takich miejscowości jak Bąk, Olpuch czy Czersk - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Umowa, którą podpisujemy dotyczy finansowania tych pociągów, jako samorząd wojewódzki dopłacamy do każdego tzw. "pociągokilometru", więc ruch nie jest rentowny, ale suma dopłat i wpływy z biletów mogą zrekompensować koszty. Mam nadzieję, że to się nam uda i akcja "wypoczywajmy w Borach Tucholskich" może przynieść realny skutek - dodaje marszałek.

 

- Po prawie 7 latach mieszkańcy oczekiwali, aby chociaż w formie pilotażu te pociągi kursowały, z korzyścią także dla turystów, którzy będą mogli dojechać do Kościerzyny, a stamtąd dalej, do Gdyni, Gdańska i Sopotu, a także do Bydgoszczy, bo do tej pory takiego połączenia nie było. To dzięki jednogłośnemu poparciu finansowym zainteresowanych, aby wspomóc uruchomienie pilotażowego połączenia kolejowego - powiedział wójt gminy Karsin, Roman Brunke.

 

- To duży zaszczyt i przyjemność  inaugurować powrót bezpośrednich połączeń.  To pociąg, który połączy dwa piękne województwa, a ich mieszkańcom umożliwi komfortowy, szybki dojazd w atrakcyjnie turystyczne miejsca. Warto  pamiętać, jak ważnym elementem funkcjonowania każdego regionu jest transport zarówno ten kolejowy jak i autobusowy. To budujące, że  wszyscy w tym gronie mamy tego świadomość i dokładamy starań by transport publiczny rozwijać i promować – mówił Piotr Halupczok, prezes Grupy Arriva Polska.

 
Pociągi na tej trasie kursować będą w soboty, niedziele i święta do 30 września 2018 roku. Uruchomione zostaną 4 kursy: dwa z Bydgoszczy w godzinach 7.04 i 14.45 oraz z dwa z Kościerzyny w godzinach 9.31 i 17.31.  Na Kaszuby z Bydgoszczy dojedziemy w niecałe dwie godziny, trasę między Czerskiem, a Kościerzyną pokonamy w 40 minut.

W pociągach będą obowiązywać wszystkie ulgi ustawowe, oferty promocyjne, między innymi bilet turystyczny oraz Karta Dużej Rodziny. Pasażerom przewoźnik oferuje możliwość skorzystania z rowerowej promocji – rower będzie można przewieźć na symboliczną złotówkę.

(ak, Michał Piotrowski). Zdjęcia i materiał filmowy: Adam Kiedrowski

0001
0003
0004
0006
0008
0010
0012
0013
0015
0016
0017
0019
0021
0022
0023
0025
0026
0027
0028
0032
0034
0036
0037
0039
0040
0041
comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii