Już po raz trzeci w Piechowicach (gmina Dziemiany) odbyły się Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi.

Mistrzostwa Kaszub, które odbyły się 3 czerwca łączyły dwie konkurencje: maraton oraz zręczność. Maraton to konkurs ocieniający stan wytrenowania, zwinności i wytrzymałości koni, ocenę wyczucia tempa, odległości oraz zręczności powożenia zawodnika. Wygrywa ten, kto pokona dystans w jak najkrótszym czasie poruszając się pomiędzy wytyczonymi bramkami. Druga konkurencja to konkurs zręczności polegający na precyzyjnym przejeżdżaniu przez bramki, na których ustawione są piłeczki. Strącenie ich powoduje naliczenie punktów karnych.

 

Zawody w Piechowicach rozegrano w dwóch kategoriach: Par i Singli. Po otwarciu imprezy przez wójta gminy Dziemiany Leszka Pobłockiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Hoppe zawodnicy musieli pokazać swoje umiejętności podczas przejazdu w dwufazowym konkursie DERBY. Pierwsza część składała się z dwóch przeszkód maratonowych, druga zaś z 15 bramek (tzw. kegli) w oznaczonej kolejności. Na końcowy wynik składały się łączne czasy przejazdu trasy parkuru oraz nałożone za przewinienia punkty karne.

Sędzią głównym zawodów była Anna Głuszkiewicz z Ośrodka Jeździeckiego Pegaz. Spikerem i prowadzącym spotkanie był Marcin Podpora właściciel OJ Pegaz w Dziemianach i jednocześnie prezes Pomorskiego Związku Jeździeckiego.

Dariusz Turzyński, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii Single zajmuje się tym sportem od czterech lat. Jego oczkiem w głowie jest nabyty od wicemistrza świata koń Atut, z którym startuje na zawodach w całej Polsce. Obecnie przygotowuje innego swojego rumaka do mistrzostw Polski Młodych Koni, które odbędą się w Bogusławicach (województwo łodzkie). Zwycięzca jest na co dzień szefem Ośrodka Kultury w Dziemianach.

 

Organizatorem Mistrzostw byli: Ośrodek Kultury w Dziemianach, Sołectwo Piechowice oraz Ośrodek Jeździecki Pegaz.

(a) Fot. Ośrodek Kultury w DziemianachWYNIKI

 Kategoria Pary

♦ I Miejsce

Rafał Paszyński – Konie „Cynamon”, „Prezes”
(województwo kujawsko-pomorskie)

♦ II Miejsce

Aleksander Fularczyk – Konie „Neptun”, „Nuta”

(powiat kartuski)

 

Kategoria Single

♦ I Miejsce

Dariusz Turzyński – Koń „Atut”
(Dziemiany, powiat kościerski)

 

♦ II Miejsce

Michał Kotarski – Koń „Roki” (powiat chojnicki)

 

♦ III Miejsce

Paweł Lesner – Koń „Hiszpański Rytm” (Reda, powiat wejherowski)

0001
0002
0003
0006
0007
0008
0009
0010
0011
0012
0014
0015
comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii