Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA podpisali w środę, 30 maja 2018 r., umowę na unijne dofinansowanie  projektu pt. „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga”.

Oznacza to, że dojdzie do elektryfikacji linii kolejowych Kościerzyna - Trójmiasto i Kartuzy - Trójmiasto. Linie elektryfikowane przez samorząd Pomorza połączą się z elektryfikacją wykonywaną przez państwową spółkę PKP PLK.

 

O tym, że Unia Europejska dofinansuje w 85 procentach elektryfikację linii PKM oraz budowę dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga wiadomo już od marca br., kiedy to Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie ogłosiło w marcu wyniki konkursu. Projekt zgłoszony przez PKM SA znalazł się w gronie trzech najwyżej ocenionych przez CUPT projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów i zdobyły unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki temu z przewidywanych 89 mln zł kosztów realizacji całego projektu aż 61,7 mln zł pokryje Unia Europejska.

 

- Staraliśmy się o 85-procentowe dofinansowanie z UE planowanej przez nas inwestycji i tyle otrzymaliśmy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Inwestycja zrealizowana zostanie w latach 2020-23, równolegle z planowaną przez PKP PLK elektryfikacją linii kolejowej 201, z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie. Dzięki temu już za kilka lat nasi pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania po linii PKM szybszymi i bardziej pojemnymi pociągami elektrycznymi. Elektryfikacja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2017 roku przejechało ponad 3 miliony pasażerów.

 

Warto przypomnieć, że linia PKM od samego początku planowana była jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA musiała odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201.

(r)

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii