Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach został wyróżniony w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Muzeum zostało docenione w kategorii Wystawy Etnograficzne za wystawę "Muzeum do zabawy".

 

Gala wręczenia "Sybilli" i wyróżnień w tym konkursie odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. W jedenastu kategoriach doceniono 36 laureatów z całej Polski. W każdej kategorii przyznawano nagrodę główną "Sybillę" oraz wyróżnienia. Grand Prix konkursu zostało przyznane Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum we Wdzydzach zostało wyróżnione w kategorii "Wystawy Etnograficzne".

- Bardzo się cieszę z tego, że wyróżnienie w tak prestiżowym konkursie otrzymała wystawa, która uczy uważnego i refleksyjnego przyglądania się światu - mówi dyrektor muzeum we Wdzydzach, dr Katarzyna Kulikowska. - Gratuluję wszystkim osobom, które zaangażowały się w tworzenie tej ekspozycji - dodaje dyrektor.

 

Wystawę "Muzeum do zabawy" skierowaną do dzieci oraz ich opiekunów urządzono w przeniesionym budynku z Osieka. - Chcemy w atrakcyjny, przystępny i nowoczesny sposób zwrócić ich uwagę na historię powstania Kaszubskiego Parku Etnograficznego, przedstawić ogólną ideę, która przyświecała tworzeniu pierwszych muzeów na wolnym powietrzu, umożliwić zrozumienie istoty powstawania kolekcji i pracy etnologów, antropologów oraz etnografów, a także sprawić, by dziecięca publiczność muzealna mogła czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę - pisze na swojej internetowej stronie muzeum we Wdzydzach. Odwiedzający muzeum dzieci dzięki wystawie dowiedzą się m.in. co to jest muzeum etnograficzne, jak powstają zbiory muzealne albo skąd pochodzi nazwa "skansen".

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest od blisko czterdziestu lat najważniejszą formą uznawania osiągnięć w muzealnictwie polskim. Jego głównym założeniem jest nagradzanie i upowszechnianie najwybitniejszych osiągnięć ze wszystkich obszarów działalności muzealnej. Od 2013 roku Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wprowadził dwustopniowy system nagradzania w każdej z kategorii konkursowych oraz możliwość nadania Grand Prix dla szczególnie ważnego i wyróżniającego się projektu.

 

Uroczyste gale wręczania Sybilli odbywają się w ważnych dla polskiej kultury miejscach, takich jak Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatr Wielki w Łodzi, w Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, a w tym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

(r) Zdjęcia: muzeum-wdzydze.gda.pl

Wystawę "Muzeum do zabawy" skierowaną do dzieci oraz ich opiekunów urządzono w przeniesionym budynku z Osieka.

Zabawa w muzealnym budynku

 

 

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii