Zobaczyć Jowisza to nie taka zwykła rzecz, a do tego jeszcze 4 jego księżyce? To była wielka frajda nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych

 

W 410 rocznicę wynalezienia i zarazem opatentowania pierwszego teleskopu przez holenderskiego optyka wynalazcę Hansa Lippersheya, w Kościerzynie próbowano odtworzyć moment tego odkrycia podczas warsztatów astronomicznych. Lippershey zauważył, jak z zapałem i radością jego dzieci bawią się dwiema soczewkami przykładając jedną do drugiej i oddalając. To był początek teleskopu

 

- Rok później Galileusz go udoskonalił, ale były to pierwsze obserwacje astronomiczne przy pomocy przyrządów - powiedział Marek Świtała, pasjonat i nauczyciel astronomii, który prowadził zajęcia w Strzelnicy. -  W tym momencie astronomowie zobaczyli świat, który jest bardziej skomplikowany niż sądzili do tej pory obserwując niebo gołym okiem. Dopiero patrząc na księżyce Galileusza, które krążą wokół Jowisza, została potwierdzona teoria Kopernika, że wokół dużej planety mogą krążyć mniejsze i zachowywać się w sposób racjonalny, podobnie jak planety wokół Słońca. To potwierdziło prawdziwość teorii - dodaje Marek Świtała.

 

Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z różnymi rodzajami teleskopów oraz ruchomą mapą nieba, na podstawie której można samodzielnie ustalić, co będzie widziane na niebie w danym dniu roku. Największą jednak atrakcją była możliwość zobaczenia przez teleskop Jowisza i jego czterech księżyców. Sprzęt został ustawiony na skraju lasu obok Strzelnicy. Dobra pogoda sprzyjała obserwacji.

 

- Wiele osób w Kościerzynie mogło zobaczyć to co Galileusz ponad czterysta lat temu. Wiemy, że mieszkamy na ziemi, że jest tam gdzieś Słońce, ale reszta planet jest dla większości osób zagadką. A teraz kilkadziesiąt osób z Kościerzyny mogło się przekonać, że dzięki przyrządom oraz wiedzy można się na własne oczy przekonać się, że planety są i krążą po nieboskłonie. Mam nadzieję, że z tego powodu u wielu osób narodzi się pasja dotyczącą astronomii - opowiada Marek Świtała.

(ak) Fot. Kościerski Dom Kultury

Zdjęcie Jowisza i czterech księżyców wykonane przez teleskop za pomocą telefonu przez jednego z uczestników warsztatów.

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii