Po raz 25. odbędzie się konkurs na najpiękniejszą pomorską wieś i zagrodę. Najpiękniejsza wieś otrzyma 30 tys. zł nagrody a zagroda 5 tys. złotych. Żeby wystartować w konkursie, wystarczy się zgłosić do swojego urzędu gminy.

Ideą konkursu jest poprawa wizerunku obszarów wiejskich, a także ochrona wartości kulturowych i przyrodniczych. Ważna jest również aktywizacja społeczności lokalnych, które wspólnie działają, żeby uatrakcyjnić miejsce w którym żyją. Konkursowa komisja oceniać będzie między innymi wygląd zabudowań i wspólnych terenów zielonych. Liczyć się będzie także pielęgnowanie miejscowych tradycji, promowanie lokalnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Dodatkowe punkty można zdobyć za działania ekologiczne, jak na przykład pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Zwycięska pomorska wieś otrzyma 30 tys. zł. Oprócz tego we wsi zostanie ustawiona specjalna tablica informująca o zdobyciu tytułu najpiękniejszej. Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii zagroda, można zdobyć 5 tys. zł. nagrody. W każdej z kategorii, oprócz miejsc na podium, zostaną przyznane również trzy wyróżnienia.

Plebiscyt organizowany jest już po raz 25. Wsie i zagrody najpierw rywalizują w etapach gminnych i powiatowych. Do etapu wojewódzkiego przechodzi po jednym zwycięzcy danej kategorii z każdego powiatu. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ma miejsce na uroczystej gali organizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W zeszłym roku o laur w etapie wojewódzkim rywalizowało 13 wsi. Miano najpiękniejszej otrzymała wieś Wróblewo w gminie Suchy Dąb.

Zgłoszenia należy składać w urzędach gmin do 30 marca 2018 r.

(r)

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii