Żaglowiec "Dar Młodzieży" na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynie w maju w rejs dokoła świata. Na jego pokładzie znajdą się  4 dziewczęta, które swoją żeglarską przygodę zaczynały w Uczniowskim Klubie Sportowym Wodniacy Garczyn. Teraz będą miały okazję zmierzyć się z trasą marzeń, której ukoronowaniem będzie uczestnictwo załogi w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

W Rejsie Niepodległości weźmie udział 400. osób w wieku 18-26 lat, wybranych w ogólnopolskim konkursie. Wśród nich znajdą się mieszkanki Łubiany Edyta Glińska, Justyna Glińska, Julia Gralka i Emilia Majewska z Kościerzyny, które swoje pierwsze żeglarskie kroki stawiały na przystani w Garczynie. W trakcie rejsu będą one pełniły funkcje Młodych Ambasadorów, których rolą jest opowiadanie o kulturze, historii i tradycjach Polski w odwiedzanych na trasie rejsu miastach. Poza Panamą "Dar Młodzieży" zawinie między innymi do portów w Lizbonie, Dakarze, Singapurze, Hong Kongu, Vancouver, Los Angeles czy Nowym Jorku.

"Dar Młodzieży" cumujący w Gdyni. Ostatnio biała fregata przeszła remont przed wyprawą dookoła świata.

Żaglowiec spędzi w morzu 10 miesięcy i pokona w tym czasie ponad 33 tysiące mil morskich, czyli ponad 60 tysięcy kilometrów. Aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo i opiekę na pokładzie cały czas znajdować się będzie 35 osób stałej załogi, która uzupełniona zostanie ponad setką Młodych Ambasadorów na każdym etapie.

Wszyscy uczestnicy rejsu będą musieli wziąć udział w cyklu szkoleń, które przygotują ich do okołoziemskiej wyprawy. Indywidualne techniki ratunkowe, pierwsza pomoc, ochrona przeciwpożarowa czy bezpieczeństwo na jachcie to kilka z tematów, które pozwolą odnaleźć się w nowej sytuacji i pomogą stać się częścią załogi.

Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn od 10. lat prowadzi bezpłatne zajęcia żeglarskie i wodniackie na przystani Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Dzięki wsparciu Gminy Kościerzyna oraz sponsorów LUBIANA-HURT, SENDOM i Nadleśnictwa Kościerzyna, klub nie tylko szkoli dzieci i młodzież, ale również bierze udział w regatach na terenie całego województwa pomorskiego. W tym roku klub będzie także organizatorem Regat o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna na Jeziorze Wdzydzkim, które będą częścią cyklu Pucharu Kaszub.

Wojciech Gackowski

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii