W przededniu 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego wiadomo jak będzie wyglądać jego nowy pomnik i gdzie zostanie umiejscowiony. Sąd konkursowy wybrała projekt Tomasza Radziewicza, autora m.in. rzeźby Remusa z kościerskiego Rynku.

Sąd konkursowy, w skład którego weszli profesor Akademii Sztuk Pięknych Andrzej Pniewski, powiatowy konserwator zabytków Iwona Gołębiowska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej Krzysztof Jażdżewski, przy konsultacjach z członkami Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego (prof. Tadeuszem Linknerem oraz krewnym Aleksandra Majkowskiego Czesławem Wolskim), wybrał projekt i koncepcję Tomasza Radziewicza. Artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest autorem rzeźby Remusa na kościerskim Rynku a także Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Strzyży, Jana Pawła II w Przemyślu, Kazimierza Deyny przed stadionem Legii w Warszawie i fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku.

- Rzeźba odlana z brązu będzie przedstawiała kroczącą postać Aleksandra Majkowskiego trzymającego w jednej ręce pióro, a w drugiej swoją powieść o Remusie - powiedział burmistrz Michał Majewski. - Postać wielkości przeciętnego człowieka zostanie umiejscowiona w przesmyku pomiędzy ulicami Tkaczyka a Długą, w kierunku której będzie skierowana. Pomnik ma pojawić się już latem.

Koszt brązowej rzeźby wyniesie około 150 tys. złotych.

Nowa rzeźba - pomnik Aleksandra Majkowskiego to odpowiedź na niszczejący monument tego pisarza. Kilkakrotnie na łamach "Nowego Pomorza" pisaliśmy o potrzebie jego odnowienia. Pomnik został wyczyszczony, ale niestety posiadał wiele ubytków, a sam cokół był niszczony przez wandali. Władze miasta zdecydowały o jego przeniesieniu z ogródka jordanowskiego przy ul. Wojska Polskiego do Muzeum Ziemi Kościerskiej. Tam jest obecnie poddawany konserwacji przez jej autora, Wawrzyńca Sampa. Rzeźba już tam pozostanie.

Aleksander Majkowski, autor epopei "Życie i przygody Remusa" urodził się w Kościerzynie 17 lipca 1876 roku. Zasłużony kaszubski i pomorski patriota, niepodległościowy działacz, dziennikarz, pisarz, redaktor, poeta, wydawca i lekarz, inspirator idei ruchu młodokaszubskiego, walczący z ciemnotą. "Nie wszyscy Kaszubi doceniali swego wybitnego rodaka" oraz "Małe miasto wygryza w końcu swego wybitnego współziomka"- można przeczytać w Bedekerze Kaszubskim autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. Aleksander Majkowski, po opuszczeniu Kościerzyny przeprowadza się do Sopotu, po I wojnie światowej osiada w Kartuzach. Zmarł w Gdyni 10 lutego 1938 roku.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

Postać Aleksandra Majkowskiego będzie umiejscowiona w przesmyku pomiędzy ulicami Tkaczyka i Długą.

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii