W niedzielę 28 stycznia obchodzić będziemy 98. rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny w 1920 r. Tegoroczną imprezą rozpoczynamy uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Jak co roku na uroczystości nie zabraknie żołnierzy, Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz kościerskich stowarzyszeń i organizacji. Swoją działalność zaprezentują również członkowie Klubu Strzelecko-Kolekcjonerskiego „Skorpion” oraz Centrum Szkoleń Strzelecko-Taktycznych „Skorpion”.

Uroczystości w Kościerzynie rozpoczną się o godz. 12.30 mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Trójcy Świętej. Następnie od godz. 13.50 rozpocznie się przemarsz ulicami 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Długą, zakończony o godz. 14.00 powitaniem szwoleżerów  na kościerskim rynku. Na rynku, po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie orkiestry rozpocznie się część oficjalna. Zakończy ją złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Jak co roku będzie można skosztować wojskowej grochówki, wziąć udział w Mini Rajdzie Kaszubskim zorganizowanym przez harcerzy z hufca ZHP Kościerzyna oraz podziwiać pokazy szwoleżerów.

WIELKI KLINCZ

10.30 Uroczysta msza święta w kościele pw. Świętej Rodziny
11.30 Przywitanie II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy kościele
11.45 Uroczysty korowód pod salę wiejską w Wielkim Klinczu
12.00 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
12.10 Pokazy szwoleżerów
12.30 Rozpoczęcie „VIII Rajdu Patriotycznego”

KOŚCIERZYNA

12.30 Uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin
13.50 Uroczysty wjazd II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich (ul. 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondo Marszałka Józefa  Piłsudskiego, Długa, Rynek)
14.00 Uroczystości na Rynku
14.05 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
14.20 Pamiątkowe zdjęcie
14.25 Koncert Orkiestry Wojska Polskiego i pokazy szwoleżerów

Złożenie kwiatów przez delegacje w miejscach pamięci

Rozpoczęcie „IX Mini Rajdu Kaszubskiego”

(r)

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii