20 osób z różnymi niepełnosprawnościami nauczyło się pływać dzięki osobistemu zaangażowaniu w projekt "Pływanie na Start" przeprowadzonemu przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno - Sportowe Szansa-Start Warszawa. Motorem całego przedsięwzięcia był przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i jednocześnie łucznik z Kościerzyny, Leszek Słomiński.

Wszystko zaczęło się od tego, że Leszek Słomiński, znany nie tylko w powiecie kościerskim niepełnosprawny łucznik otrzymał propozycję z "Szansy-Startu" Gdańsk by zorganizować dla osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi i neurologicznymi zajęcia z nauki pływania. Projekt był finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a jego warunkiem było 10 uczestników gotowych do ciężkiej pracy nad sobą.

W całej Polsce przewidziano 140 miejsc, na województwo pomorskie przypadało 10 - opowiada Leszek Słomiński. - Udało się znaleźć chętnych, a gdy zajęcia już trwały, okazało się, że w jednym z województw grupa zrezygnowała z takiej formy rehabilitacji i zapytano mnie, czy nie udałoby mi się znaleźć jeszcze 10 osób. Więc wkrótce powstała kolejna grupa i razem na kościerskim basenie ćwiczyło już 20 osób, więc byliśmy ewenementem w skali całego kraju - mówi z satysfakcją koordynator projektu.

 

Od końca maja do pierwszej połowy grudnia dwie 10-cio osobowe grupy pod kierunkiem czterech instruktorów (wśród nich Magdalena i Michał Zarach) ze szkółki pływania w Aqua Centrum uczestniczyły w ciężkich treningach. Ciężkich dlatego, że w ciągu tygodnia odbywały się 3-4 spotkania trwające nawet od trzech do czterech godzin.- Były osoby, które nigdy nie umiały pływać, bo się do tej pory bardzo bały wody, a po ponad półrocznej pracy nie tylko pływają, ale jeszcze kilkoma stylami! - opowiada z radością Leszek Słomiński.

Po ponad 270 godzinach treningów na kościerskim basenie wszyscy uczestnicy projektu, w przedziale wiekowym od kilku do kilkudziesięciu lat, potrafią dobrze pływać. A żeby swoje świeżo nabyte, i to z wielkim poświęceniem, umiejętności doskonalić, PFRON zafundował każdemu sprzęt pływacki wartości 1400 zł.

Ostatnie spotkanie sprawnie pływającej dwudziestki odbyło się w piątek 15 grudnia, podczas wspólnej wigilii w Aqua Centrum. W doskonałych humorach pływacy odbierali od koordynatora i instruktorów nie tylko pochwały, ale także pamiątkowe dyplomy.

(ak)

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii