5 grudnia 2017 roku przypadała okrągła, 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy Powiatowe Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie zauważyło ten jubileusz? Wszystko wskazuje na to, że nie.

Media krajowe donosiły o różnych uroczystościach w całej Polsce. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji wygłosił w Sejmie orędzie.

W Garczynie, ośrodku noszącym imię marszałka, nie obchodzono tego jubileuszu w żaden sposób.

Jak to możliwe, że ten znany ośrodek, organizujący z udziałem wojska różne patriotyczne imprezy, na terenie którego jest kilka tablic upamiętniających wydarzenia historyczne, pamiątkowe obeliski, nawet wielki głaz z tablicą i słowami marszałka, nie organizował żadnego spotkania? Mało tego. Pod obeliskiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego (odsłaniano go w 1998 roku) nie było nawet jednej wiązanki, żadnego kwiata.

- My w tej chwili przymierzamy się do przyszłorocznego 90-lecia istnienia ośrodka, który powstał w 1928 roku i tutaj skupiamy wszystkie siły i środki, natomiast na uroczystości 5 grudnia, czyli urodzin marszałka zabrakło środków, nie da się niczego zrobić bezkosztowo, więc chcemy w przyszłym roku, w rocznicę podkreślić osobę marszałka - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Marek Wołoszyk.

Na stronie internetowej ośrodka jest dumnie napisane:

"Symbolem bogatej tradycji obecnego PCM jest imię Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego". Poniżej tego zdania widnieje obraz marszałka.

Tekst i zdjęcia Adam Kiedrowski

Polecamy też w tym temacie: Powierzchowny patriotyzm ponad lokalną tradycją

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii