Słynne amerykańskie helikoptery bojowe pojawiły się nad ziemią kościerską. Widziane były w okolicach Wiela (gmina Karsin) i Radunia (gmina Dziemiany).

Powoli Polacy przyzwyczajają się do informacji o obecności amerykańskich wojsk na terenie naszego kraju. Jednak widok amerykańskiego sprzętu wojskowego, szczególnie najbardziej znanych na świecie helikopterów uderzeniowych AH-64 Apache może budzić zainteresowanie.

Trzy słynne niszczyciele czołgów Boeing AH-64 Apache leciały w szyku m.in. od strony Wiela nad jeziorem Młosino Wielkie i przeleciały nad Raduniem kierując się na północ. Ryk silników i praca śmigieł powodowały odczuwalne drgania na ziemi.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

 


AH-64 Apache to podstawowy śmigłowiec szturmowy United States Army, przeznaczony do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych. Został opracowany przez Hughes Helicopters, przejęty następnie przez McDonnell Douglas. Zakłady te zostały później wykupione przez firmę Boeing Company.

Apache został zaprojektowany jako bardzo wytrzymała maszyna zdolna do działań na pierwszej linii frontu w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Kabina załogi jest opancerzona. Obaj członkowie siedzą w tzw. kevlarowej wannie. Dzięki nowoczesnej aparaturze nawigacyjnej (w szczególności dzięki użyciu kamer na podczerwień) i awionice śmigłowiec może latać nawet przy całkowitym braku widoczności. Odczyty przyrządów pomiarowych podawane są na wyświetlaczu zintegrowanym z hełmem pilota (rzutnik monookularowy przy hełmie). Naprowadzanie wieżyczki działka dokonywane jest poprzez obrót głowy pilota dzięki optycznemu monitorowaniu ruchów hełmu. Helikopter może kontynuować lot nawet z wielokrotnie przestrzelonymi łopatami.

Systemy zakłócania radaru oraz układy wabików cieplnych chronią śmigłowiec przed zestrzeleniem przez rakiety przeciwlotnicze naprowadzane na podczerwień oraz radarowo. Komputery do nawigacji w trudnym terenie oraz wykorzystanie sygnałów GPS pozwalają Apache’owi na przekradanie się wąskimi dolinami oraz odnajdywanie ukrytych celów bojowych. Połączenie tego wszystkiego powoduje, że AH-64 jest jednym z najlepszych śmigłowców tego typu na świecie. (źródło: wikipedia.org)

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii