Na ten moment kierowcy i mieszkańcy Kościerzyny czekali wiele lat. Od niedzieli 1 października na kościerskiej obwodnicy trwa ruch samochodowy.

Dzień wcześniej przy dopisującej pogodzie mieszkańcy Kościerzyny radośnie obchodzili oddanie do użytku tej oczekiwanej inwestycji. Była to jedyna i ostatnia okazja do spacerowania, biegania, jeżdżenia wzdłuż całej trasy. Na obwodnicy przeprowadzono XXIII Kościerskie Biegi uliczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najdłuższy dystans wyniósł 10 km i wzięło w nim udział wielu zawodników z całego województwa pomorskiego. Były koncerty, zabawy, konkursy, prezentacje policyjnego sprzętu, pokazy ratownictwa z udziałem strażaków oraz uczniów kościerskiego "Ekonomika".

Oficjalne otwarcie nastąpiło w niedzielę. Obwodnicę poświęcił proboszcz parafii Trójcy Św w Kościerzynie, ks. Antoni Bączkowski a samego otwarcia dokonał minister infrastruktury i środowiska Kazimierz Smoliński. Poprzez krótkofalówkę wydał polecenie o zdjęciu blokad z wjazdów i skierowaniu ruchu zarówno od strony Gdyni jak i Bytowa. Po kilku minutach pojawiły się pierwsze samochody. Kierowcy przejeżdżając przez trasę trąbili pozdrawiając stojących na bocznym pasie polityków, samorządowców i dziennikarzy.

 

Obwodnica Kościerzyny ma 7,6 km długości, 4 węzły zjazdowe (patrząc od strony Bytowa - Kościerzyna Zachód, Kościerzyna Południe, Kościerzyna Wschód i Wieżyca). Posiada dwie jezdnie w przekroju 2+1 (oddzielone barierą ochronną dwa pasy naprzemiennie przechodzą w jeden i odwrotnie). Specjaliści z Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oceniają, że w ciągu doby przez kościerską obwodnicę będzie przejeżdżało około 11 tysięcy pojazdów. Przyczyni się to do zmniejszenia korków w Kościerzynie, przez środek której do tej pory przebiegała droga krajowa nr 20. Przejazd nową trasą zgodnie z przepisami powinien zająć 8-9 minut.

Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2015 roku i trwała dokładnie dwa lata. Kosztowała około 230 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA, a wykonawcą była firma Strabag.

Wielkim nieobecnym podczas otwarcia stał się były burmistrz Kościerzyny, Zdzisław Czucha, który przez wiele lat zabiegał wraz z ówczesną ekipą samorządowców i radnych o tę inwestycję. Według niepotwierdzonych informacji, nie znalazł się na liście zaproszonych (organizatorem otwarcia była GDDKiA).

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

Zdjęcia pod tym linkiem: http://kfp.pl/dzien-otwarty-obwodnicy-koscierzyny-30-wrzesnia-2017

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii