Lekarze chcący specjalizować się w chirurgii onkologicznej do tej pory mogli wybierać tylko spośród trzech szpitali w naszym województwie. Od czerwca na mapie pojawił się czwarty punkt: Kościerzyna.

23 czerwca za zgodą konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii onkologicznej prof. Jacka Zielińskiego i przy poparciu prof. Janusza Jaśkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMED, przyznano Oddziałowi Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. akredytację do prowadzenia specjalizacji z chirurgii onkologicznej. Akredytacja obejmuje trzy miejsca szkoleniowe.  

- Do tej pory mogliśmy szkolić lekarzy w dziedzinie chirurgii ogólnej, a teraz możemy również w dziedzinie chirurgii onkologicznej.- mówi dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący oddziałem. - Chorzy na nowotwory wymagają szczególnej opieki, a my staramy się, by mogli liczyć w kościerskim szpitalu na coraz szerszą i zawsze bardzo specjalistyczną pomoc. Wyraźnie widać profilowanie szpitala w kierunku onkologii, nasze działania – lekarzy, pracowników medycznych i zarządu – składają się w jedną spójną całość, bardzo pozytywną dla pacjenta onkologicznego.

Aby dołączyć do listy oddziałów przyjmujących lekarzy na specjalizacje trzeba spełniać bardzo wyśrubowane kryteria. Ośrodek musi mieć zaplecze z odpowiednią ilością i jakością sprzętu medycznego. Oczywiście muszą być specjaliści chirurdzy onkolodzy czynnie wykonujący zawód, a liczba wykonywanych zabiegów powinna być odpowiednio wysoka. Otrzymanie akredytacji to duży prestiż dla oddziału oraz możliwość inwestowania w przyszłą kadrę lekarską.

Dla kogo specjalizacja?

- Ścieżka specjalizacji jest od lat ta sama. – mówi dr n. med. Piotr Woźniacki, asystent oddziału. – Lekarz po stażu przechodzi przez postępowanie kwalifikacyjne w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego, są to kwalifikacje umożliwiające odbywanie specjalizacji z wybranej dziedziny medycyny. To droga otwarta zarówno dla lekarzy od razu po studiach, po obowiązkowym stażu, jak i dla tych, którzy chcą zrobić specjalizację z kolejnej dziedziny.

Anita Dahm-Sobczyńska

Szpital Specjalistyczny w Koscierzynie

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii