Od ponad roku trwa wycinka buków w leśnych okolicach pomiędzy Strzelnicą a Szpitalem Specjalistycznym. Miłośnicy lasu i przyrody powinni się spieszyć z korzystaniem z dobrodziejstw lasu.

To, że Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę polegającą, między innymi, na pozyskiwaniu drewna oraz sadzeniu drzew w miejsce tych wyciętych każdy wie. Wiadomo, że nie jest przyjemnym widok ściętych drzew, bo niemal każdy, niekoniecznie miłośnik przyrody, zapewne wolałby, żeby drzew przybywało a nie odwrotnie. Jednak gospodarka leśna tak wygląda, że co jakiś czas wiekowy drzewostan pada wobec pił i siekier.

Wszystko to jest zrozumiałe, ale dlaczego akurat wycina się te połacie, które są naturalną otuliną miasta? Dlaczego nie oszczędzono rosnących w pojedynczym rzędzie, buków, stanowiących ozdobę drogi biegnącej od wiaduktu kolejowego za Strzelnicą do terenów wokół szpitala? Tym bardziej, że na tych drzewach widniały znaki informujące o ścieżce dla spacerowiczów i amatorów nordic walking. Staje się też teraz jasne, dlaczego z naturalnych, pięknych leśnych ścieżek, ponad dwa lata temu zrobiono szerokie drogi - to dla sprawnego transportu drewna z tych miejsc.

Szkoda, że nikt z naszych władz, zarówno miasta jak i gminy Kościerzyna nie zabiega o ochronę tych miejsc. Obecne pokolenie, a może i następne nie doczeka się takich okazów, jakie obecnie padają, a które można było spotkać na zwykłym spacerze czy rowerowej przejażdżce. Dlatego, kto chce jeszcze zobaczyć resztki bukowego lasu powinien się spieszyć.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

0001
0002
0003
0005
0006
0007
0008
0009

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii