Około stu kilogramów śmieci zebrali wędkarze z miejsc wokół brzegu jeziora Strupino w gminie Kościerzyna.

Oczyszczanie brzegu i terenu przy samym jeziorze to akcja, w której wędkarze zrzeszeni w kole nr 59 "Costerina" w Kościerzynie biorą udział co roku. - W ramach "sprzątania świata" akcję oczyszczania nad jeziorem Strupino przeprowadziło pięciu członków koła wraz z rodzinami, którzy uzbierali 8 worków śmieci - powiedział Tadeusz Kapicki, wiceprezes ds. ochrony i zagospodarowania wód przy Kole nr 59 "Costerina" w Kościerzynie. Przez dwie godziny zebrano około 100 kilogramów wszelkiej maści śmieci.

 

- Śmieci były i będą, bo niestety, z przykrością trzeba przyznać, że do niektórych wędkarzy i innych korzystających z jezior nie dociera fakt, iż sami sobie i innym robią ten bałagan - dodaje wiceprezes. - A w pięknych wodach tego jeziora są karpie, szczupaki, liny, okonie płocie, węgorze i leszcze, więc dbamy o to środowisko, tym bardziej, że jesteśmy do tego zobowiązani umową z właścicielem jeziora - mówi Tadeusz Kapicki.

Akcją sprzątania brzegów w ostatnich dniach objęte są też jeziora Gałęźne w Kościerzynie, Mieliste w Juszkach, Drzędno w Sarnowach oraz odcinek rzeki Wierzycy.

(ak)

 

Tadeusz Kapicki, wiceprezes ds. ochrony i zagospodarowania wód przy Kole nr 59 "Costerina" w Kościerzynie.