Przez cztery godziny w sobotę (8 kwietnia) członkowie pomorskich  struktur Komitetu Obrony Demokracji prowadzili swoją akcję w Kościerzynie. Rozstawili swój namiot przy budynku "Costeriny", na rogu ulic Marii Curie Skłodowskiej i Staszica.

Wręczali przechodniom gazetki, zachęcali do składania podpisów popierających powstanie w Sopocie pomnika Władysława Bartoszewskiego oraz w obronie trasy S6 - zagrożonej inwestycji, która w części stanowiłaby obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Inni chodzili w najbardziej uczęszczanych miejscach czytając i wręczając Konstytucję RP. Namiot KOD-u kusił też darmową grochówką.

Marcin Andrószowski, odpowiadający w KOD na Pomorzu za akcję "ZaKODowane powiaty".

 

- To jest seria spotkań pod nazwą "ZaKODowane powiaty", mających na celu stworzenie koła KOD w danym powiecie, a Kościerzyna jest kolejnym, czwartym już miastem powiatowym Pomorza, w którym organizujemy naszą akcję. Chcemy w obronie wolności i demokracji wspierać też lokalne środowiska - powiedział Marcin Andrószowski z pomorskiego KOD.

Komitet Obrony Demokracji chciał rozstawić swój namiot na Rynku. Zwrócono się z oficjalnym pismem do władz miasta. Jednak burmistrz Michał Majewski (członek Prawa i Sprawiedliwości, widniejący na oficjalnej stronie PiS jako pełnomocnik na Kościerzynę) nie wyraził na to zgody. Dlaczego? Ponieważ "w dniach 8-9 kwietnia br. w mieście Kościerzyna obchodzone są coroczne uroczystości związane ze Światowym Dniem Młodzieży, które będą przeprowadzane także na Rynku. W związku z powyższym, nie mogę pozytywnie przychylić się do Pana wniosku" - czytamy w odpowiedzi. Okazuje się, że impreza związana z ŚDM odbywa się w niedziele palmowe, w tym roku przypadającą 9 kwietnia. A więc nie w sobotę, kiedy stowarzyszenie chciało rozstawić swój namiot na 4 godziny. Sprawdziliśmy na stronie internetowej parafii Trójcy Św. Zarówno z tekstu ogłoszeń parafialnych jak i plakatu zachęcającego do wzięcia udziału w Światowym Dniu Młodzieży wynika jasno, iż impreza zaczyna się w niedzielę 9 kwietnia o godz. 13.00 i będzie głównie odbywać się na Placu Św. Jana Pawła II.

Organizatorom na pomoc przyszedł kościerski przedsiębiorca, który pozwolił rozstawić ten niewielki namiot na swoim terenie przy "Costerinie".

Okazuje się jednak, że burmistrz Michał Majewski, członek PiS, w ten sposób niechcący przyczynił się do powodzenia akcji KOD-u w Kościerzynie. Bo, jak nam powiedzieli organizatorzy, na Rynku w sobotę było bardzo mało przechodniów, a przy rondzie, Polo, Rolniku i piekarni, tłumy klientów przewijały się we wszystkie strony napotykając namiot organizatorów informujących o akcji KOD oraz zachęcających do wzięcia gazetek albo złożenia podpisu popierającego budowę pomnika i trasę S6.

(ak) Fot. Adam Kiedrowski

Odmowa burmistrza na wniosek o rozstawienie namiotu KOD z uwagi na Dzień Młodzieży...który naprawdę będzie dzień później. 

 

 

 

 

 

 

 

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii