Trwa rekrutacja do zerówek i pierwszych klas w szkołach podstawowych na rok szkolny 2017/18. Szkoły prześcigają się w ofertach. Nawet stworzyły wideoklipy mające zachęcić dzieci i ich rodziców do wyboru tej a nie innej szkoły.

Rekrutacja w Kościerzynie rozpoczęła się 1 marca i potrwa do końca miesiąca. Nie licząc prywatnych placówek, na dzieci czeka pięć szkół podstawowych oferujących miejsca w zerówkach (fachowa nazwa: oddziały przygotowania przedszkolnego) i klasach pierwszych.To bardzo ważna decyzja, od niej bowiem będą zależeć losy dzieci na najbliższe 8-9 lat, o ile za jakiś czas znów nie wpłyną na nie decyzje polityków.

Nabór do szkół zwyczajowo odbywa się według tzw. rejonizacji, czyli dzieci z przypisanych do danej szkoły ulic mają zapewnione miejsce w szkole. Jednak wielu rodziców kieruje się tym, która placówka ma obecnie najlepszą opinię, albo warunki albo perspektywę, że po jej ukończeniu dokonany wybór potwierdzi się jako słuszny.

Dlatego szkoły przygotowują nawet wideoklipy zachwalające walory nauki w tych miejscach.

W oczekiwaniu na lekcje lub odebranie przez rodziców dzieci korzystają ze świetlicy.

W Zespole Szkół Publicznych nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 4) w Kościerzynie przy ul. Szkolnej, po raz pierwszy funkcjonować będzie zerówka. Dlatego w rozmowie z kadrą zarządzającą czuje się przejęcie. - Mamy szczególne podejście do ucznia, stawiamy na kontakt z rodzicami - mówi wicedyrektor szkoły, Alicja Alaburda. - Znamy naszych uczniów po imieniu, także ich rodziców - uzupełnia Joanna Bogdan, pedagog szkolny. - Rodzice niejednokrotnie dzielą się z nami różnymi sprawami, co świadczy o tym, że mają do nas zaufanie - dodaje pedagog.

Dyrekcja zachwala swoją placówkę. Za jeden z najważniejszych atutów, wyróżniających ją spośród innych szkół, uważa nieustanną opiekę nauczycieli nad powierzonymi najmłodszymi uczniami. - Od momentu przyjścia do szkoły, na przykład od 7.45, dopóki nie wyjdą z tej szkoły, są cały czas pod opieką nauczyciela. Klasy 1-3 na obiad schodzą ze swoją panią, kiedy zmieniają się nauczyciele, to pani przychodzi już na przerwie, czyli nie ma takiego momentu, żeby dzieci były same. A jeśli przebywają w świetlicy, czynnej od 7 do 17, wówczas dzieci są odbierane stamtąd przez nauczyciela - słyszymy w sekretariacie.

Oprócz dobrej atmosfery oferujemy naszym uczniom kodowane kolorowe szafki, między innymi na podręczniki, ale też piękne klasy, niektóre z własnymi toaletami, więc wychodzenie poza klasę jest minimalizowane.

Wicedyrektor ZSP nr 2, Alicja Alaburda.

Nauczyciele zachwalając ich szkołę wymieniają zajęcia pozalekcyjne, nie tylko wyrównawcze, ale też dla dzieci zdolnych. A także polecają harcerstwo, zespół cheerleaderek, klub przyjaciół zwierząt, wolontariat oraz uczestnictwo w wielu światowych akcjach organizacji pozarządowych. - Uczniowie mają też możliwość wzięcia udziału w lekcjach języka kaszubskiego i wycieczkach regionalnych w ramach nauki tego przedmiotu - mówi Alicja Alaburda. - Bardzo ważnym elementem jest nacisk na rozwój fizyczny, dlatego odbywają się obowiązkowe zajęcia na basenie od pierwszej do trzeciej klasy, które kończą się egzaminem na kartę pływacką - dodaje.

- Rodzice mogą przyjść do nas i zobaczyć jak wygląda szkoła, stołówka, sala gimnastyczna, jak prowadzone są lekcje, więc nie trzeba czekać na dzień otwarty, a wystarczy po prostu odwiedzić nas - zachęca pedagog, Joanna Bogdan.

Tekst i zdjęcia Adam Kiedrowski

Kodowane, kolorowe szafki służą, między innymi, do przechowywania podręczników.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii