W 18 pomorskich gminach, w tym w Kościerzynie i gminie Dziemiany już wkrótce zmodernizowane zostanie oświetlenie.
Wszystko to dzięki decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego o przyznaniu 71 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, która umożliwi wymianę oświetlenia zewnętrznego, oszczędność energii, lepsze oświetlenie dróg i chodników w naszym regionie.

Modernizacja rozpocznie  się jeszcze w tym roku  i potrwa około dwóch lat. Wymienionych i zmodernizowanych  zostanie prawie 30 tysięcy punktów świetlnych w technologii LED.  Zmniejszy to zużycie energii oraz emisję CO2 o 7 tysięcy ton rocznie. Oświetlenie wymienione zostanie m.in.  w Czersku, Człuchowie, Gdańsku, Kościerzynie, Dziemianach, Luzinie, Miastku, Słupsku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim i Sztumie.

Projekty polegają na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej poprzez modernizację systemu oświetlenia zewnętrznego, co wynika z gminnych dokumentów z zakresu gospodarki niskoemisyjnej.

Cała inwestycja będzie kosztowała 88 milionów złotych, 71 milionów dofinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Projekt złożony przez miasto Kościerzynę  „Ziemia kościerska regionem o wysokiej efektywności energetycznej – etap I” uzyskał maksymalne 85 -procentowe dofinansowanie i otrzymał niemal 3,4 mln złotych na wymianę dotychczasowego oświetlenia na energooszczędne. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 3,9 mln zł. Modernizacja obejmie 1919 punktów oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne LED w ciągach komunikacyjnych i ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych.

Kolejną gminą w powiecie kościerskim, która otrzyma dofinansowanie to Dziemiany. Projekt o nazwie "Oświetlenie dróg" przewidujący wymianę 306 punktów świetlnych opiewa na ponad 561 tysięcy zł. Dofinansowanie w wysokości 477 tysięcy zł stanowi 85 % wartości projektu.

(r)

 

Zapisz

comments

WYDARZENIA

WYDARZENIA wszystkie artykuły w tej kategorii